Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Są dane z seminariów. "Wyraźny trend"

107

Przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów, ks. dr Jan Frąckowiak opublikował oficjalne dane statystyczne dotyczące powołań do seminariów duchownych. Pokazują one tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę nowych kandydatów na księży.

Są dane z seminariów. "Wyraźny trend"
Kandydaci na księży / Zdjęcie ilustracyjne. (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej, Waldemar Kompała)

Od kilku lat w seminariach duchownych w Polsce widać wyraźny trend spadkowy w kwestii nowych kandydatów. Nie inaczej jest także i w tym roku - tak wynika z najnowszych statystyk, opublikowanych przez Konferencję Rektorów Seminariów.

Najnowsze dane bazują na informacjach płynących z 74 ośrodków formacyjnych. Według nich, do wszystkich seminariów duchownych zgłosiło się łącznie 280 nowych kandydatów do kapłaństwa - 195 do ośrodków diecezjalnych i 85 do seminariów zakonnych. Najwięcej alumnów przyjęto do seminariów w Krakowie - 14, w Rzeszowie - 13 i w Warszawie - 12.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityk PiS przyciśnięty do ściany. "Trzeci raz powtarzam"

Liczba kandydatów na księży spada od lat

Trend spadkowy na przestrzeni ostatnich lat jest bardzo widoczny. W zeszłym roku formację w seminariach rozpoczynało 329 kandydatów, dwa lata temu - 356, w 2020 r. - 438, a w 2019 - 498.

Media, zakupy, reklama – Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś

W ciągu zaledwie pięciu lat liczba kleryków w seminariach zmniejszyła się o tysiąc - z ponad 3 tys. do niespełna 2 tys. Aktualnie do kapłaństwa przygotowuje się 1690 kleryków, a w 2000 r. ta liczba była zdecydowanie większa - wówczas w seminariach znajdowało się aż 6789 kleryków.

Z danych statystycznych dotyczących tegorocznej rekrutacji do wyższych seminariów duchownych w Polsce wynika jednoznacznie, że stale utrzymuje się tendencja spadkowa. Wydaje się, że jest to odbiciem pewnego wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - co potwierdzają zresztą badania socjologiczne - twierdzi przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów, ks. dr Jan Frąckowiak.

Z powodu spadającej liczby kandydatów w zeszłym roku doszło do połączenia seminariów w kilku diecezjach. Wśród zmian jest m.in. skierowanie kleryków ze Świdnicy i Legnicy do seminarium we Wrocławiu, a alumnów z Bydgoszczy i Gniezna do Poznania.

Kandydaci na kapłanów z Łowicza dołączyli natomiast do seminarium duchownego w Warszawie, z kandydaci z diecezji bielsko-żywieckiej studiują w Krakowie.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić