Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Tomasz Molga
Tomasz Molga | 
aktualizacja 

Są dwa meczety w Warszawie. A tu nagle taki widok

404

Wprawdzie w Warszawie są już dwa meczety, ale modlących się na ulicy muzułmanów nagrała telefonem mieszkanka dzielnicy Muranów. Nagranie opublikowane na Twitterze wzbudziło wielkie emocje.

Muzułmanie modlą się na jednej z warszawskich ulic.
Muzułmanie modlą się na jednej z warszawskich ulic. (WP.PL)

Film przedstawia wieczorną modlitwę muzułmanów w piątek. Ten dzień dla każdego muzułmanina jest świętem podobnym do katolickiej niedzieli. Dwa warszawskie meczety wypełniają się wówczas wiernymi. Jednak takiego widoku na ulicy nikt się nie spodziewał. - Patrz, co się dzieje za oknem - mówi w tle zdziwiona autorka nagrania.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Opublikowany tweet wzbudził wielkie emocje. A to dlatego, że podobne obrazy ulicznych modlitw, tyle że z większą liczbą wiernych pokazywano już z Londynu, Berlina czy Paryża. Nagranie jest na tyle krótkie, że nie widać czy ktokolwiek z przechodniów zareagował na - niecodzienny przecież - widok.

W odpowiedzi na tweeta pojawiło się ponad 300, w większości nienawistnych, komentarzy. Nie nadają się do zacytowania. - Czym to się różni od przechodzącej pod oknem, modlącej się procesji czy pielgrzymki, poza tym, że mniej ludzi? - studził emocje Marek Tatała z Fundacji Rozwoju Obywatelskiego.

Ze spisu powszechnego przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2011 r. wynika, że islam jako religię deklarowało 5,1 tys. zamieszkujących Polskę. Jak podawał Newsweek mogą nie uwzględniać np. części Czeczenów (w zdecydowanej większości muzułmanów), którzy przyjechali do naszego kraju w ostatnich 25 latach. Ze statystyk Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że co roku Polska przyjmuje kilkuset muzułmanów z Bliskiego Wschodu. Pisaliśmy, że wielu z nich na kierunek emigracji wybiera bogatsze państwa.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragiczny wypadek w Tatrach. Turysta zginął po upadku z wysokości
Mieszkali w namiocie w Łodzi. Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży
Tu matka Madzi z Sosnowca odsiaduje karę więzienia. Takie warunki ma Katarzyna W.
Zaskakujący finał poszukiwań 71-latka. Znaleźli go w lodowatej rzece
Pożar domu w Boruszowicach. Policjanci zdążyli w ostatniej chwili
Bytom. Mężczyzna i pięć nastolatek zatrzymani na ogródkach działkowych
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić