"Dmuchamy na zimne" - informowało w poniedziałek (16 września) ZOO Wrocław. "Cały czas monitorujemy i dokładnie sprawdzamy każdy centymetr naszego ogrodu. Omawiamy i przygotowujemy się na wszelkie scenariusze (oby żaden się nie spełnił)" - podkreślano.
Dzień później działania nabrały jeszcze większego rozpędu. W kompleksie, który może pochwalić się największą kolekcją zwierząt w Polsce, zapanowała pełna mobilizacja. Poza tym wystosowano apel o wsparcie w działaniach zabezpieczających zoo.
Kochani, potrzebujemy Waszej pomocy. Jeżeli macie możliwość i wolne ręce do pracy, to pomóżcie nam ładować piach do worków (...). My, jak i nasze zwierzęta będziemy niezmiernie wdzięczni za Waszą pomoc - napisano na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabezpieczanie terenów zoo zmierza w dobrym kierunku. Jak obecnie wyglądają działania? - Prace idą dobrze. W tej chwili wypełniamy worki piaskiem, mamy już zdiagnozowane miejsca, w których ewentualnie trzeba będzie układać te worki. Powoli one się tam pojawiają: zabezpieczamy te miejsca, które mogą być najbardziej zagrożone - przekazała w rozmowie z o2.pl Joanna Rańda z ZOO Wrocław.
Ujawniła jednocześnie, że chętnych do pomocy nie brakuje.
Odzew mamy bardzo szeroki. Na razie tych wolontariuszy jest wystarczająco dużo. Jeżeli będzie potrzeba większego wsparcia, to oczywiście będziemy prosić o dalszą pomoc. Póki co jednak odzew jest naprawdę duży, sporo osób się zgłosiło - podkreśliła.
A czy w zoo brakuje czegokolwiek?
Mamy wszystko. Mamy zabezpieczony piasek, paliwo, wodę, agregaty prądotwórcze, które są tutaj zawsze - na wszelki wypadek. Mamy przecież takie pawilony, jak m.in. afrykarium, gdzie nie można sobie pozwolić na brak prądu. Te agregaty zawsze tutaj są i w razie problemów przejmują na siebie trud związany z produkcją energii elektrycznej - podsumowała Joanna Rańda.
Wrocław. "Wydaje się dość bezpiecznym wariantem"
We wtorkowy poranek głos ws. sytuacji we Wrocławiu zabrał hydrolog Paweł Przygrodzki. Mówił, że stan Odry "wynosi tam 650, co w tym kontekście wydaje się dość bezpiecznym wariantem".
Oczywiście tak jak wspominałem, istnieje duże ryzyko, że infrastruktura będzie się w miarę upływu czasu męczyła,. (...) My przedstawiamy ten wariant najbardziej prawdopodobny - dodał.
Mateusz Domański, dziennikarz o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.