Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Są starsze od piramid w Egipcie. "Fenomen kulturowo-przyrodniczy" w Polsce.

37

Czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach, a dokładnie w Nadleśnictwie Koło (woj. wielkopolskie).

Są starsze od piramid w Egipcie. "Fenomen kulturowo-przyrodniczy" w Polsce.
Polskie piramidy - Park Kulturowy Wietrzychowice (Facebook, Lasy Państwowe)

Słowo piramidy kojarzy się dla większości z nas z Egiptem. Mało kto jednak wie, że na terenie Polski także mamy "piramidy". A konkretnie grobowce megalityczne, które były na naszych ziemiach, zanim powstała budowla w Stonehange, czy piramidy w Egipcie. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat!

Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się 6 takich grobowców. Pięć z nich odnajdziecie w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska), jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Oba obszary leśne stanowią Park Kulturowy Wietrzychowice, utworzony na podstawie uchwały Rady Gminy Izbica Kujawska w 2006 roku.

Grobowce mają formę długich, trapezowatych w rzucie poziomym, ziemnych nasypów, szerokich od 6,5 do 10 m w części czołowej i wysokich na ponad 2 m. Nasypy ziemne obstawione są od czoła i po bokach dużymi głazami polnymi, których dłuższa średnica wynosi do 1,5 m. Grzbiet stopniowo, na zróżnicowanych kolejnych grobowcach obniża się do poziomu gruntu – od północy do zachodu.

Grobowce są miejscem pochówku starszyzny rodowej. Do dziś zachowały się w nich szczątki ludzkie.

Nakład pracy oraz wysiłek potrzebny do wzniesienia grobowca musiał być ogromny i wymagał bardzo sprawnej organizacji. Całkiem możliwe, że wykorzystywano siłę pociągową zwierząt. Widoczna jest też nadzwyczajna troska konstruktorów o trwałość budowli, mającej, z założenia, oprzeć się niszczącej sile czasu. Dzięki temu grobowce kujawskie dotrwały do dnia dzisiejszego i są świadectwem fascynujących dokonań cywilizacji z epoki kamiennej.

W sąsiedztwie Parku Kulturowego i częściowo na jego terenie udostępniona jest do zwiedzania ścieżka przyrodniczo-archeologiczną "Wietrzychowice". Ścieżka powstała dzięki staraniom i na koszt nadleśnictwa w 2006 r. W 2019 r. zmodernizowana z udziałem dotacji WFOŚiGW w Toruniu. Znajdziecie na niej 7 przystanków z tablicami i światowidami o tematyce przyrodniczo-leśnej, obiekty małej retencji, urokliwy drewniany mostek oraz miejsce postoju pojazdów - relacjonują leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Chęć uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych z edukatorem leśnym na terenie ścieżki przyrodniczo-archeologicznej "Wietrzychowice" należy zgłosić do Nadleśnictwa Koło.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić