Jak podaje Daily Mail, gronorosty występują w środkowo-zachodnim i wschodnim Atlantyku. Można je spotkać także na Morzu Karaibskim i w Zatoce Meksykańskiej. Mają one silnie negatywny wpływ na ryby i inne morskie organizmy, które nie są w stanie prawidłowo się rozwijać, a czasami nawet duszą się w plątaninie.
Gronorosty mają szkodliwy wpływ na ludzi i zwierzęta. Co robić?
Na gronorosty narzekają również lokalni rybacy. Ich przykry zapach to najmniejszy z problemów – zapychają mechanizmy w łodziach, a nawet utrudniają nawigację, co negatywnie przekłada się na miejscową gospodarkę.
Przeczytaj także: Polska pustynnieje? "Sytuacja z dnia na dzień coraz gorsza"
Temat szkodliwego wpływu gronorostów na gospodarkę poruszył m.in. Albert Brytan. Gubernator należących do USA Wysp Dziewiczych podkreślił, że zarastają one także plaże, co skutecznie odstrasza turystów od przyjazdu. W efekcie przychody z turystyki maleją w zastraszającym tempie.
Gronorosty zarastają nasze plaże, co dodatkowo powoduje zakłócenia w działalności gospodarczej – martwił się Albert Brytan w rozmowie Daily Mail.
Przeczytaj także: 175 państwa ją podpisało. Przełomowa rezolucja ONZ
Ze skali zagrożenia zdaje sobie sprawę również Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił na Wyspach Dziewiczych stan wyjątkowy, wyrażając obawy, że mieszkańcom terytorium wkrótce może zabraknąć świeżej wody.
Badaniem niepokojącego zjawiska zajmuje się również Chuanmin Hu. Naukowiec z Uniwersytetu Południowej Florydy obliczył, ile wynosi wartość biomasy gronorostów, które opanowały wymienione wyżej regiony.
Przeczytaj także: Lubelszczyzna. Dziwaczne odkrycie w lesie
Wnioski naukowca są dalekie od optymizmu. Zgodnie z dotychczas zebranymi danymi w czerwcu 2022 biomasa gronorostów wyniosła aż około 24,2 mln ton. To wzrost w porównaniu z majem tego samego roku, gdy wartość wynosiła 18,8 mln ton.
W kontakcie z wyrzuconymi na brzeg glonami trzeba zachowywać szczególną ostrożność. Przyczyną jest nie tylko ich nieprzyjemna woń, lecz szkodliwy wpływ na zdrowie. Emituje on toksyczne gazy, na który ludzki organizm reaguje m.in. kołataniem serca, dusznościami czy zawrotami głowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.