Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Są zainteresowani obrazem z polskiego muzeum. Dla nich jest bezcenny

29

Do Polski przyjechała delegacja z Indonezji, którą do naszego kraju przyciągnął m.in. jeden z obrazów znajdujących się w kolekcji muzeum książąt Czartoryskich. Indonezyjczycy przekonują, że dzieło ma dla nich ogromne znacznie i chcą zgłębić jego historię. Dla nich to wprost bezcenne dzieło.

Są zainteresowani obrazem z polskiego muzeum. Dla nich jest bezcenny
Indonezja zainteresowane obrazem w polskim muzeum. Jest dla nich bardzo ważny (Facebook)

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" w naszym kraju pojawiła się delegacja z dalekiej Indonezji. Jej uczestnicy biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Nie jest to jednak jedyny cel ich pobytu w Polsce. W grupie znajduje się badaczka zajmująca się na co dzień historią kraju, która od indonezyjskiego rządu dostała pełnomocnictwo do sprawdzenia losów pewnego dzieła sztuki, które dla Indonezyjczyków ma mieć ogromne znaczenie.

Mowa o portrecie sułtana Saifuddina z Tidore. Anita Gathmir, chce prześledzić losy dzieła datowanego na XVII wiek. Choć autor dzieła pozostaje nieznany, to wielu historyków przypisuje jego autorstwo holenderskim mistrzom. Na portrecie widzimy sułtana z amputowaną dłonią i ręką znajdującą się na temblaku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brutalne ataki na symbole religijne na Podlasiu

Strona indonezyjska podkreśla, że obraz ma ogromne znaczenie dla ich historii, bo sportretowany sułtan władał niegdyś wyspami, które dziś należą do Indonezji. Stąd chęć zbadania dokładnych losów dzieła.

Dla Indonezji, a szczególnie regionu Tidore, jest to bezcenne dzieło. Dlatego chcemy w Polsce dowiedzieć się jak najwięcej o tym obrazie — stwierdziła Anita Gathmir, cytowana przez "Wyborczą".

Wiadomo, że obraz sułtana trafił do kolekcji Czartoryskich w 1828 roku. Kupił go Konstanty Czartoryski, choć szczegóły transakcji owiane są tajemnicą i zapewne już nigdy nie uda się ich ustalić. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r., w obawie przed konfiskatą majątku Czartoryscy wywieźli swoją kolekcję do Paryża.

Do Polski obraz wraz z całą kolekcją wrócił w 1876 r. Po wybuchu I wojny światowej kolekcja trafiła do Drezna, by po jej zakończeniu, w 1920 roku wrócić ponownie do naszego kraju. Spokój nie trwał jednak długo. Po wybuchu II wojny światowej zbiory Czartoryskich rozgrabiono. Choć dużą część dzieł, w tym obraz sułtana, udało się odzyskać, to do dziś nie udało się odnaleźć 843 artefaktów z przedwojennej kolekcji.

Izabela Rak, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obecnie znajduje się kolekcja książąt Czartoryskich, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podkreśliła, że jeśli strona indonezyjska zwróci się oficjalnymi pytaniami dotyczącymi dzieła, uzyska precyzyjną odpowiedź.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego. Jest w Polsce. "Sieją strach"
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić