Bogdan Kicka| 

Sąd zdecydował. Jest europejski nakaz aresztowania Pawła Szopy

10

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Pawła Szopy, twórcy marki "Red is Bad" - przekazały w piątek służby prasowe sądu, publikując odpowiedni komunikat na stronie internetowej. Nakaz ten został wydany na podstawie art. 607a kodeksu postępowania karnego, co umożliwia ściganie podejrzanego na terenie całej Unii Europejskiej.

Sąd zdecydował. Jest europejski nakaz aresztowania Pawła Szopy
Jest europejski nakaz aresztowania Pawła Szopa. (Komenda Stołeczna Policji, Pexels)

Paweł Szopa jest jednym z podejrzanych w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Krajową, dotyczącej nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Postępowanie to obejmuje m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Szopa oraz były szef RARS, Michał K., są podejrzewani o nielegalne działania związane z przetargami organizowanymi przez agencję, co mogło prowadzić do strat w interesie publicznym.

22 sierpnia prokuratura poinformowała o decyzji o postawieniu zarzutów wobec Szopy oraz Michała K. Po tym, jak nie udało się ustalić miejsca pobytu obu podejrzanych, sąd rejonowy w Katowicach wydał nakaz aresztowania wobec Michała K. Pozwoliło to na wszczęcie jego poszukiwań międzynarodowych, które zakończyły się jego zatrzymaniem w Londynie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podrabiali popularne leki. Tak wpadli. Mocne nagranie policji

Jest europejski nakaz aresztowania Pawła Szopy

W przypadku Pawła Szopy sąd początkowo nie przychylił się do wniosku prokuratury o jego aresztowanie, uznając, że nie istnieje wystarczająco duże ryzyko matactwa. Dodatkowo, podejrzany złożył wniosek o wydanie listu żelaznego, co mogłoby umożliwić mu odpowiadanie z wolnej stopy. Finalnie jednak prokurator złożył zażalenie na tę decyzję, które zostało ostatecznie uwzględnione przez sąd.

W konsekwencji, Sąd Okręgowy w Katowicach wydał nakaz aresztowania Szopy na trzy miesiące, co uruchomiło procedurę jego poszukiwań listem gończym.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS rozpoczęło się 1 grudnia 2023 roku. Prowadzone jest przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dochodzenie koncentruje się na działaniach urzędników RARS w latach 2021-2023, podczas organizowania zakupu towarów na szkodę interesu publicznego.

Podstawą wszczęcia śledztwa były informacje uzyskane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz zgłoszenia złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, który z czasem dostarczył dodatkowych materiałów dotyczących podejrzeń o pranie brudnych pieniędzy.

W trakcie dochodzenia prokuratura postawiła już zarzuty innym osobom, w tym Justynie G., dyrektorce biura zakupów RARS, oraz Joannie P., kierowniczce z tego samego biura. Obie oskarżono o nadużycia przy preferencyjnym traktowaniu kontrahentów RARS, co miało miejsce w związku z realizacją unijnego grantu o wartości 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.

Sprawa Pawła Szopy oraz innych podejrzanych rzuca światło na możliwe nadużycia w instytucjach państwowych, a także ukazuje mechanizmy wykorzystywania władzy publicznej do osiągania prywatnych korzyści.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić