Od czasu zbrodniczej napaści armii Władimira Putina na Ukrainę nasz kraj nieustannie dostarcza zaatakowanemu sąsiadowi wsparcie finansowe, militarnie oraz humanitarne. Straż Graniczna podaje, że od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło 7,546 mln Ukraińców uciekających przed wojną. Wielu uchodźców, którzy przyjechali na początku wojny, znalazło schronienie w domach osób prywatnych.
Polska cały czas pozostaje także jednym z europejskich liderów pod względem wsparcia militarnego wysyłanego do Ukrainy. Nasz kraj przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy m.in. czołgi typu T-72 i PT-91 oraz armatohaubice AHS Krab. Te ostatnie są szczególnie chwalone są przez ukraińską armię za komputeryzację i osiągi na polu bitwy.
Jesteśmy również najważniejszym korytarzem zaopatrzeniowym dla państw Zachodu, wysyłających uzbrojenie broniącym się Ukraińcom. Większość sprzętu trafia do naszego wschodniego sąsiada właśnie przez polską granicę. Kilka dni temu media społecznościowe obiegła mapa ilustrująca wojskowe połączenia lotnicze obsługiwane przez port Rzeszów-Jasionka.
Wojskowe samoloty nad Polską. Lądują pod Rzeszowem
To właśnie na lotnisku pod Rzeszowem lądują wojskowe samoloty ze sprzętem z całego świata. Stamtąd transportowany jest on dalej drogą lądową do Ukrainy. W sieci pojawiła się mapa ukazująca połączenia lotnicze w okresie od 1 października do 1 listopada.
Na grafice widać, że główny korytarz przerzutu broni oraz sprzętu stanowią połączenia lotnicze z Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Niemiec. Tak naprawdę jednak na lotnisku Rzeszów-Jasionka lądują samoloty zaopatrzeniowe z całej Europy. Port stanowi także kluczową bazę dla amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu wojskowego. Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że załączona poniżej grafika nie uwzględnia części lotów z dalszych części świata.
Warto zwrócić uwagę, że w związku z inwazją na Ukrainę 25 marca 2022 na lotnisku w Jasionce wylądował samolot Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykański przywódca spotkał się wówczas z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi na Podkarpaciu. Wcześniej, 5 marca 2022 roku, w Rzeszowie-Jasionce wylądował również Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. Polityk udał się stamtąd na przejście graniczne w Korczowej, gdzie wraz z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem odwiedził uchodźców z Ukrainy zgromadzonych w polskim punkcie recepcyjnym.
Polska wspiera Ukrainę. Przekazaliśmy uzbrojenie warte 8,5 mld zł
Według danych niemieckiego instytutu ekonomicznego w Kiel, obejmujących okres od 24 stycznia do 3 sierpnia 2022 roku, oficjalnie Polska przekazała Ukrainie ze swoich zasobów uzbrojenie warte 1,8 mld dolarów, czyli ok. 8,5 mld zł. Jedyne kraje które przekazały więcej sprzętu w tym okresie, to USA i Wielka Brytania – w ich przypadku uzbrojenie warte było odpowiednio 25 i 4,03 mld dolarów (ok. 118 i 19 mld zł). Warto jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o Polskę, przekazano Ukrainie sprzęt o wartości stanowiącej aż 15 proc. budżetu na obronność, a w przypadku USA jest to 3,6 proc.
Obejrzyj także: Kraby budzą podziw wśród Ukraińców. Polski sprzęt chwalony przez Kijów
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.