To kolejna taka akcja i po raz kolejny okazało się, że uczniowie szkół podstawowych dźwigają zbyt duże ciężary. Jak informują lokalne media, pracownicy wielkopolskiego Sanepidu przez cały ubiegły rok szkolny zważyli tornistry ponad 23 tysiącom uczniów z 1565 oddziałów szkolnych w Wielkopolsce.
Sprawdzano, ile ważą plecaki uczniów szkoły podstawowej: od pierwszej do ósmej klasy. Co się okazało?
Spośród przebadanych 23006 uczniów zbyt ciężkie tornistry, których waga przekraczała 15% masy ciała nosiło 2910 uczniów, 8730 stanowiła grupa uczniów, u których waga tornistra mieściła się w przedziale 10%-15% masy ciała, natomiast 11363 uczniów to dzieci, u których waga tornistra szkolnego nie przekraczała 10% masy ciała - przekazała Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważny apel do rodziców
Problem ciężkich tornistrów powraca właściwie w każdym roku szkolnym. Okazuje się, że w tej kwestii uczniowie, ale i nauczyciele oraz rodzice, mają zaległe lekcje do odrobienia.
Najbardziej przeciążeni są uczniowie pierwszych i czwartych klas. Ale nie tylko ze względu na podręczniki i zeszyty. Okazuje się, że dzieci niechętnie korzystają ze szkolnych szafek, choć mają taką możliwość. Ponadto do szkoły zabierają przedmioty, które nie są niezbędne, m.in. zabawki, gry komputerowe czy albumy ze zdjęciami.
W tornistrach młodszych uczniów można też znaleźć podręczniki do przedmiotów, których nie ma w danym dniu. Stąd prośba pracowników Sanepidu — zaapelowali do rodziców, by codziennie sprawdzali, co ich dziecko zabiera do szkoły.