Podczas akcji usuwania bomby lotniczej z czasów II wojny światowej przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie, saperzy otrzymali informację o drugim niewybuchu. Znajdował się on na terenie fabryki Vestas.
Informację potwierdziła zarówno straż pożarna, jak i szczeciński magistrat. Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta wyjaśnił, że drugi ładunek odkryto podczas prac ziemnych.
To niezwykły zbieg okoliczności. Saperzy po zakończeniu akcji przy ul. Dębogórskiej pojechali na teren pobliskiej fabryki Vestas, gdzie podczas prac ziemnych ujawniono drugi, mniejszy ładunek – powiedział Sadowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Usuwanie tego niewybuchu nie wymagało ewakuacji mieszkańców, ponieważ znajdował się on na terenie przemysłowym. Ewakuowano jedynie pracowników fabryki.
Ewakuacja i zabezpieczenia
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie, asp. Dariusz Schacht, poinformował, że niewybuch przy ul. Brdowskiej znaleziono w środę przed godz. 9.00. "Patrol saperski jest na miejscu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia” – przekazał Schacht, cytowany przez PAP.
W tym samym czasie, kilkaset metrów dalej, trwała akcja usuwania ok. stukilogramowej bomby lotniczej znalezionej we wtorek na budowie obiektów Politechniki Morskiej przy ul. Dębogórskiej. Ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków oraz pracowników i klientów dyskontu przy ul. Robotniczej 37.
Na czas akcji wprowadzono zakaz przebywania na otwartej przestrzeni w rejonie znalezienia niewybuchu, co dotyczyło 20 ulic na północy Szczecina. "Na potrzeby ewakuacji podstawiliśmy autobus dla mieszkańców. Skorzystało z niego sześć osób” – poinformował Sadowski.
W związku z usuwaniem niewybuchu nastąpiły czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, m.in. tramwaje linii 6 kursowały na skróconej trasie.
Jak zachować się, gdy znajdziemy niewybuch?
Jeśli trafimy na niewybuch, bezwzględnie należy zachować ostrożność. Znaleziska nie należy ruszać, ani przenosić. Konieczne jest także oznakowanie miejsca zagrożenia, dzięki czemu nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych. Należy też bezzwłocznie powiadomić o nim policję.
W przypadkach, kiedy niebezpieczny niewybuch znajduje się w trudnym do zlokalizowania miejscu, należy pozostać w pobliżu, zachowując bezpieczną odległość. Należy pamiętać, że niewybuch może w każdej chwili wybuchnąć.