Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Segregowanie śmieci to pestka? Ten produkt sprawia sporo kłopotów

26

Segregacja śmieci w wielu przypadkach może nastręczyć sporo problemów, jeśli chodzi o odpowiednie przyporządkowanie zużytych produktów do właściwych pojemników. Jednym z takich przedmiotów są zużyte, stare rajstopy.

Segregowanie śmieci to pestka? Ten produkt sprawia sporo kłopotów
Czy rajstopy są przeznaczone do recyklingu? Ten produkt sprawia sporo kłopotów (Freepik, user7383302)

Od kilku lat w naszym kraju istnieje obowiązek segregacji śmieci. Każdy mieszkaniec musi zadbać o to, by odpady były wyrzucane zgodnie z obowiązującymi zasadami do odpowiedniego pojemnika.

Taki system ma pozwolić nie tylko na usprawnienie pracy wysypisk czy spalarni śmieci, a także sprawić, że więcej odpadów będzie można odzyskać w procesie recyklingu. Wielu osobom ten proces sprawia spore problemy, zwłaszcza w kontekście przyporządkowania zużytych produktów do konkretnych pojemników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

W polskim systemie segregacji śmieci wyróżniamy bowiem aż pięć rodzajów pojemników na odpadki. Są one oznaczone różnorodnymi kolorami:

  • żółty - metale i tworzywa sztuczne;
  • zielony - szkło;
  • niebieski - papier;
  • czarny - odpady zmieszane;
  • brązowy - BIO.

Gdzie powinniśmy wyrzucać rajstopy? To nie jest takie oczywiste

Niektóre przedmioty są jednak stosunkowo trudne do sklasyfikowania. Jednym z takich produktów są chociażby zużyte rajstopy. Na pozór wydaje się, że mamy do czynienia z rzeczą, która nadaje się do recyklingu.

Na rynku znajdziemy dwa typy rajstop. Pierwsze z nich są wykonane z naturalnych surowców, takich jak bawełna czy wełna. Drugie wykorzystują materiały syntetyczne - mowa tutaj chociażby o akrylu czy poliamidzie.

Jak się jednak okazuje, zużyte rajstopy powinny wylądować w pojemniku zawierającym odpady zmieszane. Rajstopy są bowiem uznawane za element bielizny osobistej, co znacząco ogranicza ich ewentualne przetwarzanie. Z tego powodu ich odzyskanie nie jest możliwe przez specjalistyczne zakłady zajmujące się recyklingiem.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić