Na Rzecznika Praw Obywatelskich została powołana Lidia Staroń. Większość posłów zagłosowała za kandydatką Prawa i Sprawiedliwości. Senator otrzymała 231 głosów.
Teraz kandydaturę Staroń poprzeć musi Senat. W sumie w głosowaniu wzięło udział 455 posłów. Na Marcina Wiącka zagłosowało 222 parlamentarzystów.
To było piąte podejście. Sejm już czterokrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Jego kadencja zakończyła się we wrześniu 2020 r. W poprzednich głosowaniach kandydatami byli mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
Sejm podjął decyzję. Powołano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich
Za kandydaturą Marcina Wiącka zagłosowało dziewięcioro posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka i Michał Wypij.
9 posłów Jarosława Gowina dotrzymało słowa - powiedział po głosowaniu szef PO Borys Budka.
Z kolei Lidię Staroń poza posłami PiS poparło trzech członków Konfederacji: Krzysztof Bosak, Artur Dziambor oraz Dobromir Sośnierz, a także trzech posłów Kukiz'15 i dwaj niezależni posłowie: Lech Kołakowski i Łukasz Mejza.
Lidia Staroń jest obecnie senatorem. W izbie wyższej parlamentu zasiada jako niezależna. Kandydatka PiS na RPO przez 10 lat była członkinią Platformy Obywatelskiej, z której odeszła w 2015 roku. W swojej karierze parlamentarnej zajmowała się głównie sprawami społecznymi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.