Antonio Guterres powołał się na wyniki badań, które jasno pokazują, że poziom mórz w tym regionie podnosi się znacznie szybciej niż wynosi średnia światowa.
Z nowego raportu opublikowanego przez główną instytucję monitorującą klimat działającą przy ONZ wynika bowiem, że w ciągu ostatnich 30 lat w niektórych częściach Pacyfiku poziom mórz podniósł się o około 15 centymetrów.
Według raportu średnia światowa wyniosła natomiast 9,4 centymetra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrost poziomu mórz poważnym zagrożeniem dla państw wyspiarskich na Pacyfiku
To szalona sytuacja. Wzrost poziomu mórz to kryzys, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie. To kryzys, który niebawem wzrośnie do niemal niewyobrażalnych rozmiarów, a wtedy nie będzie żadnej łodzi ratunkowej, która będzie nas mogła zabrać w bezpieczne miejsce - oświadczył Guterres w rozmowie z BBC.
Sekretarz generalny podkreślił, że "ocean jest przepełniony", co powoduje, że państwa wyspiarskie na Pacyfiku znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie. Ponadto zwrócił uwagę, iż około 90 proc. mieszkańców regionu mieszka w promieniu 5 km od stale podnoszących się oceanów.
Rosnący poziom mórz pochłania trudno dostępne tereny i zanieczyszcza źródła pożywienia oraz wodę. "Zmiana klimatu jest dla nich największym zagrożeniem bezpieczeństwa. Kraje Pacyfiku walczą o przetrwanie, a ograniczenie zanieczyszczenia klimatu jest kluczowe dla ich przyszłości" - powiedział agencji AFP Wes Morgan, australijski klimatolog.
Czytaj także: Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.