oprac. Danuta Pałęga| 

Sekretny język tirowców. Niewielu wie, o czym tak naprawdę mówią

25

Kierowcy mają swoje sposoby na komunikację, od prostych gestów po zaawansowane technologie. Szczególnie kierowcy ciężarówek, którzy nadal chętnie używają CB radia, posługując się własnym slangiem i specjalnymi kodami, tworząc swoisty język, często znany tylko im.

Sekretny język tirowców. Niewielu wie, o czym tak naprawdę mówią
Miśki, lemoniada, dyskoteka i inne. Slang kierowców ciężarówek rozszyfrowany (Pixabay)

Kierowcy na drodze wciąż polegają na sygnałach świetlnych i gestach, by się porozumiewać. Przykładowo, krótkie mrugnięcie światłami to sposób na podziękowanie za uprzejmość, a skinieniem głowy może wyrazić wdzięczność.

Coraz częściej kierowcy korzystają też z nowoczesnych technologii. Wraz z rozwojem aplikacji z mapami, mają możliwość wymiany informacji o sytuacjach na drodze takich jak wypadki czy prace remontowe, co znacznie usprawnia podróżowanie.

Warto jednak zwrócić uwagę na szczególną grupę: kierowców ciężarówek. Wśród nich od lat niezmiennie popularne jest CB radio, które stało się nie tylko narzędziem komunikacji, ale i nośnikiem specyficznego slangu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przejechał przez żywopłot i uderzył w inne auto. Kierowcę nagrały kamery

Przykłady takie jak "miśki" (policja) czy "bajo" (pozdrowienie) mogą być znane szerzej, jednak wiele innych zwrotów pozostaje zrozumiałych tylko dla wtajemniczonych. Terminy takie jak "nabita puszka" (działający fotoradar) czy "kino objazdowe" (nieoznakowany radiowóz) są powszechnie używane na falach CB radia.

Slang kierowców tirów. Takich słów używają:

Aparat, fotograf - oznaczają fotoradar

Dyskoteka - radiowozy z włączonymi sygnałami świetlnymi

Łapiduchy na dyskotece - karetka na sygnale

Lunatyk - samochód bez włączonych świateł

Kaśka - nawigacja

Wahadełko - ruch wahadłowy

Zrobić rogala - zawrócić

Margines - pobocze

Lemoniada - paliwo

Pielgrzym - nauka jazdy

Krawaciarz - przedstawiciel handlowy

Tandem - ciężarówka z naczepą/przyczepą

Firanka - ciężarówka z naczepą okrytą plandeką

Lustereczko - "wzajemnie"

Budzik - obrotomierz lub prędkościomierz

Dodatkowo, kierowcy tirów często posługują się kodami liczbowymi, które służą do szybkiej i zwięzłej komunikacji. Na przykład kod "10-4" oznacza zakończenie rozmowy, a "10-33" sygnalizuje wezwanie alarmowe.

Takie kody, jak "51" (nie daj się złapać) czy "73" (pozdrawiam), "144" (łóżko), "600" (telefon), "1000" (ciężarówka) pozwalają na sprawną wymianę informacji, pomagając kierowcom unikać niebezpieczeństw i ułatwiać sobie wzajemnie podróż.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić