W czwartek przed godziną 17:00 Senat głosował w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN. Projekt został odrzucony. Przeciwko przyjęciu nowelizacji głosowało 53 senatorów, 37 osób było "za", a 3 powstrzymały się od głosu. Ustawa trafi teraz z powrotem pod obrady Sejmu.
Czytaj także: Dziennikarz TVP winny. Rada Etyki Mediów wydała werdykt
Senat odrzucił "lex TVN"
Nowelizacja ustawy zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego i przewiduje, że koncesję na rozpowszechnianie mediów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim EOG - pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza niego.
Na początku tygodnia komisje senackie, w tym Komisja Kultury i Środków Przekazu, Praworządności i Petycji, Praw Człowieka oraz Ustawodawcza, na wspólnym posiedzeniu rekomendowały odrzucenie nowelizacji w całości. Podczas czwartkowego posiedzenia senator Barbara Zdrojewska z KO przedstawiła w imieniu wspomnianych komisji sprawozdanie z ich obrad, które miały miejsce 6 września.
Senator podkreśliła, że nowelizacja ustawy uderza bezpośrednio w TVN, w Grupę Discovery, która od lutego ubiegłego roku stara się o przedłużenie koncesji nadawczej stacji TVN24. KRRiT nadal nie podjęła w tej sprawie decyzji. Aktualna koncesja dla stacji wygasa 26 września 2021 roku.
Biuro Legislacyjne Senatu w konkluzji swojej opinii stwierdza, że nowelizowana ustawa nie powinna stać się częścią systemu prawnego, ponieważ narusza szereg przepisów Konstytucji RP, postanowienia traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, sporządzonego w Waszyngtonie 21 marca 1990 r., a także traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - powiedziała senator Barbara Zdrojewska.
Czytaj także: To koniec. Kuba Wojewódzki przekazał sensacyjne wieści
Senator dodała, że według ekspertyzy przygotowanej przez zespół doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa, przy Marszałku Senatu RP X kadencji, ustawa została przyjęta w wyniku nielegalnej reasumpcji głosowania i "narusza konstytucyjne zasady zaufania obywateli do państwa, ochrony praw słusznie nabytych, ochrony własności prywatnej, swobody prowadzenia działalności medialnej, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji".