W minioną środę, 25 października policjanci z wydziału kryminalnego nowomiejskiej komendy policji zatrzymali 62-letniego mężczyznę. Podczas przeszukania jego pomieszczeń mieszkalnych, kryminalni zabezpieczyli znaczne ilości konopi innych niż włókniste oraz wyroby spirytusowe bez polskich znaków akcyzy skarbowej.
Podczas przeprowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli także specjalistyczny sprzęt służący do uprawy konopi oraz produkcji wyrobów spirytusowych.
Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 62-latkowi zarzutów uprawy krzewów konopi innych niż włókniste i wytworzenia znacznej ilości środka odurzającego, wyrabiania i rozlewania napojów spirytusowych uczyniwszy sobie z tego przestępstwa stałe źródło dochodu oraz przechowywania w miejscu zamieszkania wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych, sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu.
Z kolei policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie gospodarstwa rolnego znajdującego się w gminie Rypin w województwie kujawsko-pomorskim, zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych.
W stodole produkowano substancję o nazwie 3-CMC (klofedron). W trakcie działań policjanci zabezpieczyli ponad 10 kg 3-CMC i 180 litrów prekursorów narkotykowych, w postaci kwasu solnego, acetonu i wody amoniakalnej, a także pojemniki, wentylatory i inne wyposażenie laboratorium - relacjonuje policja.
Przejęto wówczas także 390 litrów płynnej substancji w trakcie procesu krystalizowania narkotyku, z czego według wstępnej opinii biegłej z zakresu badań fizyko-chemicznych z substancji tej można było uzyskać ponad 50 kg klofedronu. W likwidacji laboratorium, wsparcia policjantom CBŚP, udzielili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy, policjanci z KPP w Rypinie oraz strażacy z KPP Straży Pożarnej w Rypinie.
Podczas akcji w laboratorium policjanci zatrzymali 3 mieszkańców Torunia. W Prokuraturze Rejonowej w Rypinie przedstawiono im zarzuty produkcji znacznej ilości narkotyków. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, tj. zbrodnia zagrożona karą od 3 lat pozbawienia wolności, określona w art. 53 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego oraz na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Rypinie zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.