Słońce, wysokie temperatury powietrza oraz wszechobecna zieleń skłaniają do podróży małych i dużych. Na wypoczynek do nadmorskiej Pogorzelicy przybyli seniorzy. Zamiast cieszyć się szumem morza i rześkim powietrzem, zmuszeni byli udać się po pomoc medyczną.
Jak informuje RMF, w ośrodku wypoczynkowym, zlokalizowanym w województwie zachodniopomorskim, prowadzone jest śledztwo epidemiologiczne przez Sanepid. Powodem są zgłoszenia kilkunastu seniorów, którzy doświadczyli objawów zatrucia pokarmowego. Wczasowicze szukali pomocy w ramach świątecznej opieki zdrowotnej.
Seniorzy, którzy doznali nieprzyjemnych rewolucji żołądkowo-jelitowych spędzali czas w tym samym ośrodku. Obecnie na miejscu pracownicy Sanepidu pobierają próbki żywności, wymazów od personelu kuchni oraz wymazów z powierzchni kuchennych do badań. Działania mają na celu ustalenie przyczyny zatrucia i zadbanie, by nie doszło do jego kolejnych przypadków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać zatrucie pokarmowe?
Zatrucie pokarmowe objawia się kilkoma charakterystycznymi symptomami, które zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku godzin po spożyciu skażonej żywności. Do najczęstszych objawów należą nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, gorączka, osłabienie, bóle głowy, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.
W przypadku zatrucia pokarmowego kluczowe jest, aby dużo odpoczywać i pić dużo płynów, takich jak woda, soki, buliony i napoje izotoniczne, aby uniknąć odwodnienia. Przez pierwsze kilka godzin należy unikać jedzenia, a gdy objawy ustąpią, wprowadzać do diety lekkie pokarmy, takie jak suchary, banany, ryż i gotowane ziemniaki.
Przeczytaj również: 84 proc. samobójstw w Polsce popełniają mężczyźni. Gdzie szukać pomocy?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.