Małe lisy arktyczne zauważono w pobliżu starożytnego kopca lęgowego w Enontekioe w Laponii. Dziennik "Helsingin Sanomat" podkreśla, że to jeden z najbardziej znaczących sukcesów w fińskiej ochronie przyrody od lat, bo obawiano się, że gatunek zniknął z Finlandii. Młode osobniki zauważono po raz pierwszy od roku 1996.
Sensacja w Finlandii. Wyłoniły się z zagłębień starożytnego kopca
Na trop niedawno narodzonych zwierząt w połowie lipca wpadli obserwatorzy z Metsaehallituksen, fińskiego przedsiębiorstwa państwowego zajmującego się leśnictwem i obszarami chronionymi. Informację o tym podano do publicznej wiadomości z opóźnieniem, bo młode lisy i ich matka potrzebują spokoju.
Młode przyszły do gniazda i zaczęły robić swoje. Matka dba o nie, by wszystko przebiegało tak, jak powinno - powiedział fińskiej gazecie starszy inspektor Tuomo Ollila, który zajmuje się pomaganiem zwierzętom w Metsaehallituksen.
Obserwatorzy pozostali w odległości ok. 300 metrów, aby nie zakłócać spokoju młodym osobnikom. Przez moment mieli podejrzenia, że matka lisów dostrzegła ludzi, przez co mogła poczuć się zagrożona. Niewykluczone jednak, że było to tylko złudzenie pracowników Metsaehallituksen.
Lisy arktyczne żyją w kopcach gniazdowych, z których gatunek ten korzysta od setek lat. Wzgórza w rejonie Enontekioe są bardziej zielone niż reszta przyrody w pofałdowanym krajobrazie Laponii. To zasługa małych osobników, które prowadzą prace ziemne.
Ogromna liczba kopców w północnej części Finlandii świadczy o tym, że przed laty lisy arktyczne miały idealne warunki do życia w tej części kraju. Pod ziemią stworzyły one mnóstwo tuneli, które służą im do przemieszczania się i nocowania.
Od dziesięcioleci pracowaliśmy nad tym, by pojawiły się młode osobniki. Gdy otrzymałem informację, że w końcu je zauważono, poranna kawa smakowała znacznie lepiej. To daje ludziom nadzieję, że podejmowane przez nas środki ochrony mają znaczenie - przyznał Tuomo Ollila.
Jeszcze w XIX wieku w Finlandii żyło ponad tysiąc lisów arktycznych. Obecnie szacuje się, że liczba dorosłych osobników wynosi od 10 do 15. Do zmniejszenia liczebności gatunku przyczynił się człowiek, bo w ubiegłym wieku futro z tych zwierząt stało się niezwykle popularne i płacono za nie mnóstwo pieniędzy.
Lisom arktycznym nie pomagają też zmiany klimatyczne, gdyż coraz wyższe temperatury w Finlandii sprawiają, że na nowych terenach pojawiają się tradycyjne lisy. Wcześniej nie były one w stanie funkcjonować w niektórych częściach kraju ze względu na mróz.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.