Sensacyjne odkrycie namierzyli naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas badań w katedrze w Kamieniu Pomorskim odkryli drewniane konstrukcje z połowy XIII wieku. Oznacza to, że więźby dachowe mają ponad 650 lat. Do tej pory były one datowane ogólnie na okres nowożytny.
Badanie przeprowadził zespół naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Jego celem było sprawdzenie konstrukcji dachu katedry oraz przeanalizowanie, z jakiego okresu dokładnie pochodzą drewniane więźby. To, co udało się odkryć badaczom, było zaskakujące również dla Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zlecił badanie.
Najstarsze więźby w Polsce
Dokładna analiza udowodniła, że są to najstarsze znane typologicznie więźby dachowe. Co bardzo istotne, mimo wieków, które upłynęły, konstrukcja zachowana jest w bardzo dobrym stanie.
Jak opisują badacze z UMK, dzięki wynikom badań dendrochronologicznych udało się ustalić, że konstrukcja nawy pochodzi z lat 60. XIV w., zaś transeptu z lat 60. XIII w. Natomiast wstępne rozpoznanie ustrojów nad prezbiterium pozwala stwierdzić, że są one jeszcze starsze.
Zapowiadają kontynuację badań
Naukowcy podkreślają, że wyniki badań są bardzo istotne, ponieważ uszczegóławiają złożone dzieje budowlane świątyni. Najważniejsze jednak, że jest to prawdopodobnie najstarszy tak dobrze zachowany zespół konstrukcji drewnianych w Polsce. Wydziału Sztuk Pięknych UMK zapowiada kontynuację badań.