Odkrycia dokonano podczas remontu katedry w Opolu. W prezbiterium pod podłogą archeolodzy natrafili na dziewięć grobowców. Jak przekazuje czasnaopole.pl jeden z nich prawdopodobnie należy do Kazimierza I — fundatora świątyni i założyciela miasta.
W katedrze spoczywa założyciel Opola?
Odkrycie nas zaskoczyło. Mamy tumbę, czyli grobowiec, w którym może spoczywać jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza, osoba biorąca udział w tworzeniu tego kościoła - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, kierownik badań archeologicznych w opolskiej katedrze.
Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego powiedziała, że trudno ocenić, czyje są to grobowce. Na obecnym etapie badań nie można tego stwierdzić z pewnością. Można się jednak domyślać, że przy głównym ołtarzu pochowano kogoś ważnego.
Może tu spoczywać każdy. Ale przy głównym ołtarzu leży najpewniej jakaś osoba znacząca. Może to być książę Kazimierz I budowniczy tego kościoła, który lokował Opole i doczekał się pomnika na Rynku. Ale chcę zaznaczyć, że jest jeszcze przedwcześnie, żeby o tym przesądzać, bo nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, czy leży tam mężczyzna czy kobieta - podkreśliła.
Być może badania uda się zakończyć jeszcze przed końcem roku. Wtedy dopiero poznamy odpowiedź na pytanie dotyczące pochówków z opolskiej katedry.
Książę Kazimierz I był synem Mieszka Plątonogiego oraz księżniczki Ludmiły, która prawdopodobnie pochodziła z Czech. W 1211 roku, niedługo po śmierci ojca, objął rządy w księstwie opolskim. W tym samym czasie poślubił pochodzącą z Bułgarii Wiolę. Od lipca 1217 do wiosny 1218 roku uczestniczył w wyprawie krzyżowej do Ziemi Świętej. Był założycielem miasta Opole. Zmarł w 1230 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.