Podczas remontu na placu wokół Bazyliki św. Jana na Lateranie w centrum Rzymu zespół archeologów odkrył zaawansowaną ukrytą strukturę, otoczoną murami.
Archeolodzy odkryli pozostałości średniowiecznego pałacu papieży. Służył on za miejsce urzędowania kolejnych papieży, na długo przed Watykanem.
Nowe odkrycia na Piazza San Giovanni in Laterano są kolejnym dowodem na bogactwo terytorium Rzymu, niewyczerpanej kopalni archeologicznych skarbów - powiedział w oświadczeniu włoski minister kultury Gennaro Sanguiliano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie w Rzymie. Pałac papieży na Lateranie
Włoscy urzędnicy uważają, że pozostałości pałacu mogą pochodzić z czasów cesarza Konstantyna. Władca zaczął nadzorować budowę budynku, według własnej wizji, w IV wieku.
Czytaj też: Polka pokazała film z włoskiej plaży. "Szok"
Pałać był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany w średniowieczu i ostatecznie stał się siedzibą papieską. Kolejni papieże urzędowali tam aż do 1305 roku. Wtedy papieską siedzibę przeniesiono tymczasowo do Awinionu (południe Francji). W 1377 r. Papież Grzegorz XI przeniósł siedzibę zwierzchnika kościoła katolickiego z powrotem do Włoch. Tym razem do Watykanu.
Zobacz również: Tragedia na Korsyce. Nie żyje ksiądz z Polski
Każdy pojedynczy kamień przemawia do nas i opowiada swoją historię: dzięki tym ważnym odkryciom archeolodzy będą mogli dowiedzieć się więcej o naszej przeszłości. Chciałbym wyrazić zadowolenie z zaangażowania i pasji, jaką badacze wkładają w swoją pracę. Konieczne jest połączenie ochrony naszej historii z potrzebą ochrony i modernizacji tkanki miejskiej" - zakończył Sanguiliano.
Czytaj także: Koniec fali upałów. Chorwaci wskazują termin