Budowa podziemnego śmietnika odbywa się na podwórzu między placami Nowy Targ i Nankiera we Wrocławiu. W trakcie prac natrafiono na... prawdziwą skarbnicę artefaktów!
Pod warstwą ziemi znaleziono m.in. misy i talerze z XVI wieku. "W trakcie wizji lokalnej nie zastaliśmy żadnego archeologa. Głęboki wykop zawierał odsłonięte relikty architektury murowanej, nawarstwienia średniowieczne i elementy drewniane, które były poszarpane przez koparkę" - donosi Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Na głębokości ok. 2 metrów już wysypano podsypkę piaskową/ betonową pod planowane podziemne śmietniki. Prace wstrzymaliśmy, aby nie dopuścić do dalszych zniszczeń warstw archeologicznych. Obecnie na miejscu toczą się badania - przekazano.
Miejsce prac jest powszechnie znane jako osada i plac handlowy Nowy Targ. "Funkcjonował on na skrzyżowaniu szlaków handlowych, początkowo (w XI i XII w.) - jako osada rzemieślnicza związana z grodem na Ostrowie Tumskim, później (od drugiej połowy XIII w.) – jako plac handlowy. Teren inwestycji zlokalizowany jest na jego granicy" - zaznacza Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wrocław. Co odkryto podczas prac?
Ujawniono również, że do tej pory odkryto "kloakę, fragmenty murów średniowiecznych i nowożytnych, elementy architektury drewnianej oraz bardzo dobrze zachowaną część konstrukcji plecionkowej (jeszcze sprzed lokacji miasta) - fragment płotu lub budynku o lekkiej konstrukcji. Dodatkowo, podczas prac odkryto wiele zabytków ruchomych - fragmenty ceramiki, kafli piecowych, szkła, kości, skóry".
Każda inwestycja budowlana na tym terenie, ingerująca głębiej w grunt, jak w tym przypadku, powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem archeologicznym. Część terenu nie była nigdy przebadana archeologicznie, w związku z czym, możemy spodziewać się jeszcze wielu odkryć - podsumowano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.