oprac. Aneta Polak| 

Sensacyjne znaleziska w Norwegii? Archeolodzy znów apelują do turystów

13

Tegoroczne lato w Norwegii jest wyjątkowo suche i ciepłe, a w górach regionu Møre og Romsdal topnieje śnieg. W związku z tym badacze poprosili wędrowców o zachowanie czujności. Ich zdaniem topniejące zaspy mogą odkryć prawdziwe skarby, które skryte były pod śniegiem. Tak było dekadę temu.

Sensacyjne znaleziska w Norwegii? Archeolodzy znów apelują do turystów
Archeolodzy spodziewają się kolejnych niezwykłych znalezisk (Getty Images)

Jak przypomina portal sciencenorway.no, w 2014 r. lato w Norwegii było wyjątkowo suche i ciepłe, przez co w górach regionu Møre og Romsdal w zachodniej części kraju, topniejący śnieg odsłonił wiele starożytnych artefaktów. Naukowcy co i rusz otrzymywali zgłoszenia dotyczące kolejnych odkryć.

Zdaniem badaczy podobnie może być w tym roku, ponieważ lato przyniosło zbliżone warunki i w górach jest niewiele śniegu. Archeolodzy zaapelowali więc do wędrowców, by rozglądali się wokół siebie i ci zwrócili szczególną uwagę na to, co wyłania się spod topniejących zasp. Tam mogą być prawdziwe skarby.

Zwróćcie szczególną uwagę na topniejące zaspy śnieżne oraz obszary znane z polowań i zakładania pułapek – poprosili archeolodzy Guro Dehli Sanden i Kristoffer Dahle, cytowani przez sciencenorway.no.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy wydadzą na wyprawkę szkolną w 2024 roku?

Narta, łopata i "kije do odstraszania"

Postępujące zmiany klimatu sprawiły, że fascynujące odkrycia stają się coraz powszechniejsze. Dekadę temu, podczas badania topniejącej pokrywy na górze Digervarden (południowa Norwegia), badacze znaleźli drewnianą nartę sprzed epoki Wikingów. Co ciekawe, była niemal nieuszkodzona (za: focus.pl).

Norweski portal przypomina z kolei, że znaleziono m.in. starożytną drewnianą łopatę, datowaną na okres między 160 a 350 rokiem naszej ery, a także "kije do odstraszania", poruszające się na wietrze i wydające głośne dźwięki. Wykorzystywane były przez dawnych myśliwych.

Podobnych przykładów jest jednak znacznie więcej. Natrafiono także na miecze z epoki Wikingów, groty strzał, drewniane grzechotki czy archaicznego skórzanego buta.

Każdy, kto natknie się na ciekawy przedmiot, który może być obiektem z przeszłości, zgodnie z radą badaczy, powinien zrobić zdjęcie miejsca znaleziska i zapisać współrzędne GPS.

Jeśli znajdziesz artefakty, które są wilgotne, ważne jest, aby zapobiec ich wyschnięciu. Przechowuj je w chłodnym miejscu, takim jak lodówka lub piwnica. Jeśli są to poroża lub kości, archeolodzy radzą włożyć je do zamrażarki - radzą archeolodzy, cytowani przez sciencenorway.no.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić