O sensacyjnym znalezisku informuje wójt Szerzyn, Grzegorz Gotfryd. "W trakcie prac związanych z budową kompleksu rekreacyjnego, odkryte zostały kopalne szczątki z okresu zlodowacenia plejstoceńskiego" - przekazał na Facebooku.
Znalezisko to górny ząb trzonowy mamuta włochatego, który ma ok. 30 cm.
Zastanowiły go nieregularne kształty przedmiotu, który nie był ani kamieniem, ani kawałkiem drewna. Po oczyszczeniu z mułu i badaniach przez specjalistów okazało się, że jest to trzonowiec mamuta - tłumaczy Grzegorz Gotfryd, wójt Szerzyn w rozmowie z "Gazetą Krakowską".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O znalezisku powiadomiono zostały odpowiednie służby.
Na mój wniosek, decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, po uzgodnieniu z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, ząb pozostanie w posiadaniu Gminy Szerzyny jako atrakcja turystyczna, wyeksponowany w miejscu jego znalezienia - zapewnił wójt.
Przy okazji tego odkrycia zrodził się pomysł na budowę parku linowego z postaciami z "Epoki lodowcowej" dla najmłodszych mieszkańców gminy i turystów. Niewykluczone, że będzie to kolejny etap budowy.
Mamuty to rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu, zamieszkujących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji. Pokryte ciepłym futrem zwierzęta biegały po niemal całej Ziemi. Rozpowszechniły od około 100 tys. do 15 tys. lat temu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.