Trwa dziesiąty dzień walk Ukraińców z Rosjanami, którzy brutalnie najechali na ich ziemie. Przeciwko tej wojnie jest wielu Rosjan, którzy, mimo, że grozi im za to więzienie, wychodzą na ulice miast i manifestują, by zakończyć atak Putina.
Serbowie bardziej prorosyjscy niż Rosjanie
Tymczasem w prorosyjskiej Serbii jest wręcz odwrotnie.
W piątkowy wieczór ulicami Belgradu przeszła ogromna manifestacja, wspierająca rządy Putina. Trasa rozpoczęła się od pomnika Cara Mikołaja II do ambasady Federacji Rosyjskiej.
Czytaj też: Problemy Królikowskiego. Tak reaguje jego matka
Olexander Scherba, ambasador Ukrainy w Austrii, nie szczędził słów krytyki. Swoje niezadowolenie i żal wyraził w mediach społecznościowych:
Serbio, co jest z tobą nie tak? - napisał krótko.
W tłumie było mnóstwo rosyjskich flag i wizerunków prezydenta Rosji różnej wielkości. Wśród mieszkańców byli też członkowie klubu motocyklowego Nocne Wilki, znani ze związków z Putinem i walczący po stronie rosyjskiej podczas konfliktów o Krym i Donbas w 2014 roku.
Prorosyjscy protestujący zebrali się w Belgradzie przed pomnikiem Cara Mikołaja II (odsłoniętym podczas wizyty Putina w 2014 roku). Jeden z organizatorów powiedział, że jeśli Serbia wdroży sankcje, to na ulice wyjdzie ich dwa razy tyle - relacjonuje Una Hajdari z "Politico".
Belgrad z jednej strony aspiruje do bycia europejską stolicą, z drugiej zaś - od kilkuset lat pielęgnuje związki z Rosją. Chodzi nie tylko o politykę. Serbia jest prorosyjska zarówno pod względem kulturowym, jak i etnicznym.
Dla wielu zwykłych Serbów wspomnienie bombardowań NATO na strategiczne obiekty w Serbii, by zakończyć wojnę na Bałkanach w latach 90., jest zbyt świeże - podaje agencja Reuters.
Gdzieś pomiędzy
Belgrad jest jedyną stolicą europejską (poza Mińskiem), która nie wprowadziła żadnych sankcji na Rosję. Jednocześnie prezydent kraju - Aleksandar Vučić - w piątek mówił ukraińskiemu ambasadorowi w Serbii, że Belgrad szanuje prawo międzynarodowe i integralność terytorialną Ukrainy.
Zadeklarował też gotowość do wysłania pomocy humanitarnej. Dodatkowo zdecydowano się również na przyjęcie uchodźców. Serbia potępiła też inwazję Rosji na Ukrainę na forum ONZ.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.