Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski | 
aktualizacja 

Niepokojące wieści z frontu. Wybuch, który może zmieść wszystko

Jak informuje zwierzchnik administracji obwodu ługańskiego Sierhij Hajdaj, w zakładach Azot w Siewierodoniecku ukrywa się 568 osób, w tym 38 dzieci. Oblężonemu i atakowanemu przez Rosjan od tygodni miastu grozi katastrofa, także ekologiczna. Eksplozja składowanych w zakładach chemikaliów może doprowadzić do śmierci wielu osób i skażenia całego regionu.

Niepokojące wieści z frontu. Wybuch, który może zmieść wszystko
Zakłady Azot w Siewierodoniecku (WikiMedia)

Oblegany od kilku tygodni Siewierodonieck walczy. Siedziba władz obwodu ługańskiego jest poddawana intensywnym ostrzałom przez wojska rosyjskie. A tymczasem w zakładach Azot - jeden z większych zakładów chemicznych w Europie - ukrywa się ponad 500 cywilów.

W nagraniu opublikowanym w serwisie Telegram Hajdaj podał konkretną liczbę. W fabryce ukrywać ma się 568 osób. Odmawiają, jak powiedział szef władz obwodowych, ewakuacji. Dodał, że nie można wykluczyć, iż przynajmniej część oczekuje zajęcia zakładów przez wojska rosyjskie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Jest tam tylko kilka schronów, bez porównania mniej niż w kombinacie Azowstal w Mariupolu. Niektórzy cywile uważają, że lepiej pozostać w tych schronach, niż wyjeżdżać stamtąd pod rosyjskim ostrzałem. Proponowaliśmy im jednak ewakuację, gdy jeszcze dało się bez przeszkód opuścić teren fabryki. Niestety, nie skorzystali. (...) Mogę zapewnić, że są tam zapasy wody, żywności i wszystkiego, co niezbędne, które powinny wystarczyć na dosyć długi czas. Nie na pół roku, ale na pewno na kilka tygodni - mówił Hajdaj.

Urzędnik dodał również, że w mieście, mimo ciężkich walk i ostrzałów pracują i niosą pomoc lekarze. Przed najazdem rosyjskim miasto liczyło ok. 100 tys. mieszkańców. Większość została ewakuowana, jednak na terenie Siewierodoniecka wciąż przebywa ok. 10 tys. ludzi. W mieście nie ma za to gazu, bieżącej wody i prądu.

Tykająca bomba

Problem jest jednak w czym innym. Jak przekonywał w rozmowie ze stacją Sky News dowódca broniącej miasta brygady Gwardii Narodowej, Petro Kuzyk, zniszczenie zakładu wiązałoby się z katastrofą ekologiczną dla miasta i całego regionu. Na terenie zakładów wciąż mają znajdować się duże składy chemikaliów.

To będzie katastrofa ekologiczna dla całego regionu. Jeśli dojdzie do nieoczekiwanej eksplozji, nie będzie już miasta, jego obrońców, ani atakujących. Zniszczy wszystko - mówił Kuzyk.

Hajdaj poinformował w poniedziałek, że wojska ukraińskie kontrolują już tylko przemysłową część miasta. To właśnie tam znajdują się opisywane zakłady Azot. Fabryka jest trzecim największym producentem amoniaku w Ukrainie. Ten z kolei wykorzystywany przy produkcji nawozów sztucznych. Oprócz amoniaku, zakłady produkują również metanol czy kwas octowy. Utrata zakładów - i całego miasta - byłaby dużym ciosem dla zrujnowanej wojną gospodarki Ukrainy.

Co ciekawe, dwa tygodnie temu miasto odwiedził szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, GUR, gen. Kirył Budanow. Dał w ten sposób sygnał obrońcom, że jest z nimi i jest pewny broniących miasta żołnierzy.

Zobacz także: Działania wojenne w Ukrainie. "Ofensywę ukraińską można ocenić jako sukces"
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić