Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Setki tysięcy martwych fok. Obrońcy zwierząt alarmują

33

Organizacja ochrony praw zwierząt Humane Society International naciska na rząd Kanady aby zdelegalizował polowania na foki. Według wyliczeń organizacji, rocznie umiera ponad 300 tys. zwierząt, a 98 proc. ma mniej niż 3 miesiące.

Setki tysięcy martwych fok. Obrońcy zwierząt alarmują
Setki tysięcy fok ginie rocznie w Kanadzie (Getty Images, Barcroft)

Główną przyczyną śmierci tak dużej ilości zwierząt rocznie są komercyjne polowania. Zdaniem HCI, zabijanie odbywa się "w najbardziej okrutny dla zwierząt sposób". Najczęstszymi ofiarami są małe foki - w 98 proc. przypadków to właśnie one trafiają do handlarzy. Zwierzęta mordowane są pałką, zanim nauczą się pływać. Zdarzają się przypadki obdzierania żywych jeszcze zwierząt ze skóry.

Aktywiści informują, że ten alarm jest szczególnie aktualny w marcu, kiedy rodzi się najwięcej małych fok. Organizacja stworzyła petycję do rządu w sprawie zakazania polowań na foki i zachęca do podpisywania tego dokumentu przez Kanadyjczyków. Organizacja informuje, że po raz pierwszy o takich przypadkach alarmowano jeszcze w latach 60., ale dotychczas nie podjęto żadnych konkretnych działań.

Według naszych informacji to właśnie polowań na foki dotyczy największa część listów i zapytań kierowanych do rządu Kanady. Ważne jest, by rząd ciągle otrzymywał komunikat, że te polowania są nie do przyjęcia, to uniemożliwia bagatelizowanie problemu - powiedziała Rebecca Aldworth z kanadyjskiego oddziału HSI.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rząd Kanady wydał oświadczenie, w którym mówi, że popiera zrównoważone polowanie na foki, a polowanie na małe foki jest nielegalne od 1987 roku. Ale, jak przekazuje HSI, mimo że komercyjne polowanie uznawane jest za niehumanitarne przez rząd, zdarzają się przypadki obdzierania żywych jeszcze zwierząt ze skóry. Według danych organizacji, w ciągu ostatnich 5 lat lat zginęło około miliona fok.

Co więcej, HSI twierdzi, że rząd dofinansowuje komercyjne polowania milionami dolarów. Ministerstwo rybołówstwa i oceanów sprostowało te informacje, podając, że w żaden sposób nie wspiera komercyjne polowania na te zwierzęta. W 2009 r. UE zakazała importu produktów z fok, właśnie ze względu na okrucieństwo komercyjnych polowań.

Są jednak i optymistyczne wieści. HSI w swoim raporcie informuje, że zainteresowanie komercyjnymi polowaniami zaczyna stopniowo maleć. Od 2016 roku nie określa się kwot polowań, a normy polowań nie są przekraczane.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić