Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kosma Szczepaniak | 

Sieć 5G działa już w Polsce. Czy jest ona szkodliwa dla zdrowia?

48

Od 11 maja w siedmiu miastach w Polsce rozpoczęła działanie sieć 5G. Na całym świecie jest ona przedmiotem wielu teorii spiskowych, jakoby miałaby być szkodliwa dla zdrowia. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać w związku z wprowadzeniem nowej technologii?

Sieć 5G działa już w Polsce. Czy jest ona szkodliwa dla zdrowia?
(Getty Images)

Operator sieci Plus od 11 maja uruchomił w siedmiu miastach Polski stacje bazowe o zasięgu 5G. Korzystać mogą z niego mieszkańcy: Poznania, Gdańska, Katowic, Łodzi, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Według szacunków Plusa, w ramach pierwszego etapu wdrażania 5G, zasięgiem 100 stacji bazowych objętych zostanie 900 tys. mieszkańców wymienionych miast.

W drugim etapie uruchomionych zostanie 600 stacji bazowych. Mają one zapewnić zasięg 5G w całej Warszawie i okolicznych miejscowościach. Kiedy to nastąpi? Najpóźniej na początku przyszłego roku. Plus deklaruje jednak, że zamierza realizować kolejny etap jeszcze w 2020 roku.

Sieć 5G w Polsce. Czy jest się czego bać?

Sieć 5G, sieć piątej generacji, powoduje społeczny rozłam z powodu pracy na wysokich, niestosowanych dotąd częstotliwościach. Według przeciwników jej wprowadzenia nie zostały one w żaden sposób zbadane pod kątem szkodliwości dla ludzkiego zdrowia. W Wielkiej Brytanii „urodziła się” z kolei teoria spiskowa, która połączyła szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie poprzez fale radiowe generowane przez infrastrukturę 5G. Spalono już z tego powodu ponad 70 masztów telekomunikacyjnych na terenie kraju.

W najnowszym raporcie Ofcom możemy przeczytać, że na podstawie analizy promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez 16 stacji telekomunikacyjnych w 10 miastach Wielkiej Brytanii nie ma się czego obawiać. W zdecydowanej większości przypadków nie zanotowano przekroczenia dopuszczalnych limitów, a w nielicznych niewielki przerost tych wartości. W najwyższym przypadku wykroczył on poza normę w Birmingham zaledwie o 0,039%, co można uznać za wynik pomijalny.

Skąd więc biorą się kontrowersje i obawy związane z 5G? Głównie z niewiedzy. IARC (International Agency for Research on Cancer) klasyfikuje promieniowanie radiowe jako mające "możliwe działania rakotwórcze" razem z kiszonymi warzywami. Należy pamiętać jednak o jednym. Bezpośredni i negatywny wpływ na nasze organizmy ma promieniowanie elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, czyli promieniowanie jonizujące, jak np. ultrafioletowe, rentgenowskie czy Gamma, a nie to emitowane przez stacje bazowe sieci komórkowych. Promieniowanie generowane przez sieć 5G jest klasyfikowane, jako "niejonizujące".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 24.11.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Żona i syn Karola Nawrockiego. Kim są bliscy kandydata PiS na prezydenta?
Prezydent Erdogan rozmawiał z Putinem. Zapewnia: Ankara będzie działać na rzecz pokoju
Policjant zginął na służbie w Warszawie. Ruszyła zrzutka na pomoc rodzinie
Groza w krakowskiej komunikacji miejskiej. Chodzi o pluskwy
Amerykańskie jednostki rakietowe pojawią się na japońskich wyspach. To odpowiedź na rosnące napięcia wokół Tajwanu
Wielka wygrana młodych Polaków. Byli najlepsi w tej dziedzinie
Wybory 2025. PiS ogłosił nazwisko swojego kandydata na prezydenta
Zmarł właściciel ośrodka sportowego. Wcześniej ratował syna z pożaru
Fani zacierają ręce. Niebawem zjedzą kebsa u Lukasa Podolskiego
To święto od lat znane w Polsce. Mało osób wie o jego istnieniu
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić