oprac. Karol Osiński| 

Sikorski mówi o kluczowym momencie bezpieczeństwa. "NATO jest gotowe"

6

W kluczowym momencie dla bezpieczeństwa Europy Wschodniej rozszerzone NATO podejmuje działania przeciwko zagrożeniom hybrydowym, jak zaznaczył Radosław Sikorski. Finlandia, reprezentowana przez prezydenta Alexandra Stubba, podkreśla wagę współpracy sojuszniczej w obliczu wyzwań.

Sikorski mówi o kluczowym momencie bezpieczeństwa. "NATO jest gotowe"
Radosław Sikorski (PAP, Leszek Szymański)

Podczas oficjalnego otwarcia Narady Kierowników Placówek Zagranicznych RP, które zwołuje polską dyplomację z różnych zakątków świata, szef polskiego MSZ wyraził wdzięczność prezydentowi Finlandii za obecność w Warszawie.

Zauważył również, że oba kraje dzielą wspólne spojrzenie na międzynarodową arenę polityczną, dążąc do bezpiecznej przyszłości regionu. Sikorski zwrócił uwagę na rosnące napięcia geopolityczne, wymieniając agresywną postawę Rosji jako główne źródło zagrożenia.

Z kolei akcesja Finlandii oraz Szwecji do NATO, jak zauważa minister, czyni z Morza Bałtyckiego prawie wewnętrzne morze UE, co nie zmniejsza jego strategicznego znaczenia dla Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja byłaby w stanie użyć broń nuklearnej? "Zarządzanie strachem"

Radosław Sikorski o kluczowym momencie dla przyszłości bezpieczeństwa regionu

Z tego względu, Sikorski podkreśla potrzebę obrony infrastruktury krytycznej i konfrontacji z rosnącymi zagrożeniami hybrydowymi, takimi jak cyberataki czy użycie migrantów do destabilizacji. "Razem jesteśmy mocni" - zaznacza, wskazując na zintegrowane działania sojusznicze w obronie wspólnych wartości.

Prezydent Finlandii, Alexander Stubb, ostrzega przed pułapką destabilizacji demokracji liberalnej przez Rosję, podkreślając konieczność koordynacji sojuszniczej oraz wspierania Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Zdaniem Stubba, rozszerzenie NATO nie tylko zwiększyło bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego, ale także wzmocniło pozycję sojuszników w globalnym bezpieczeństwie.

Narada, która będzie trwać do 19 września, ma na celu omówienie szerokiego spektrum tematów, od polityki bezpieczeństwa, przez działania na scenie europejskiej i międzynarodowej, po strategie w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej. Gospodarzem spotkań z dyplomatami będzie również premier Donald Tusk oraz minister finansów Andrzej Domański.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić