Pod koniec wywiadu Monika Olejnik zapytała, jak Sikorski zareagowałby na komentarz opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" o możliwym problemie, jaki dla niektórych członków Koalicji Obywatelskiej miałoby stanowić żydowskie pochodzenie jego żony.
Ja bym powiedział, że jest już świecka tradycja, że pierwszymi damami powinny zostać osoby pochodzenia żydowskiego — odpowiedział ironicznie.
Polityk zaraz po programie opuścił studio bez słowa pożegnania. Zaraz po tym zdarzeniu zamieścił na X wpis, w którym wyraził swoje oburzenie wobec zadawania pytań dotyczących spraw prywatnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wsparcie dla Sikorskiego
Wywiad i reakcja Sikorskiego wywołały lawinę komentarzy w internecie, gdzie wielu parlamentarzystów wyraziło poparcie dla ministra. W jego obronie stanął m.in. Rafał Trzaskowski, który również bierze udział w prawyborach KO.
Żona, dzieci, rodzina to świętość. Wyrazy wsparcia dla Anne i Radka — napisał w serwisie X.
Do wyrazów solidarności przyłączyła się także posłanka Maria Janyska z Koalicji Obywatelskiej, potwierdzając krótko "Absolutnie tak".
Senator Ryszard Świlski napisał: "Trzymaj się. Wstyd pani Olejnik", a posłanka Marta Golbik określiła jego postawę jednym słowem – "Klasa", dodając po chwili fotografię Sikorskiego z żoną i wymownym napisem "#MuremZaRadkiem".
Całe zdarzenie przyciągnęło uwagę również europosła Łukasza Kohuta.
Niby program Moniki Olejnik, a to Radosław Sikorski postawił kropkę nad i — stwierdził w swoim wpisie na X.
Postawiona "kropka nad i" miała podkreślić granice prywatności, których, według wielu, dziennikarka nie powinna była przekraczać.
Szerszy kontekst: granice prywatności i rola mediów
Incydent wywołał szeroką debatę na temat etyki dziennikarskiej oraz prywatności osób publicznych. W ocenie wielu osób, pytanie o pochodzenie żony polityka, zwłaszcza w kontekście jego potencjalnej kandydatury na prezydenta, nie tylko naruszało granice prywatności, ale również mogło prowadzić do stereotypowych skojarzeń.
Kwestia, czy media mają prawo poruszać sprawy prywatne osób publicznych, staje się szczególnie istotna w okresie przedwyborczym, gdy kandydaci i ich bliscy są bardziej narażeni na zainteresowanie opinii publicznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.