Silne trzęsienie ziemi miało miejsce na Syberii. Wstrząs odnotowano w rejonie jeziora Bajkał. Zbiornik uchodzi za jedno z najstarszych i najgłębszych jezior na świecie. Powstał właśnie w wyniku aktywności sejsmicznej. Czy Bajkał czeka kolejna przemiana? Syberia może rozpaść się na dwie części? Tak wynika z prognoz ekspertów.
Czytaj także: Czekali ponad dwa miesiące. Musieli jeść ciała bliskich
W piątek 14 października o godz. 1:53 czasu polskiego (8:53 czasu lokalnego) mieszkańcy czterech rosyjskich obwodów doświadczyli silnego trzęsienia ziemi. Wstrząs osiągnął magnitudę 4,9 i jest jednym z najsilniejszych w ostatnich latach w tamtym rejonie. Skala zagrożenia trzęsieniami ziemi rośnie z roku na rok.
Według doniesień lokalnych mediów, zdarzenie można było odczuć w obwodach irkuckim, angarskim, szelechowskim i sludyjskim. Wstrząs zaniepokoił m.in. do mieszkańców Irkucka (ok. 70 km od jeziora Bajkał) i Ułan Ude (ok. 100 km od Bajkału). O zdarzeniu poinformowało również Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji.
14 października o 8:54 zarejestrowano zdarzenie sejsmiczne, a następnie wstrząsy wtórne. Epicentrum trzęsienia ziemi znajduje się w wodach jeziora Bajkał, 19 km na wschód od osady Bolshoye Goloustnoye w obwodzie irkuckim - czytamy w oświadczeniu, które cytuje "Euro Weekly News".
Trzęsienie ziemi w Rosji. Syberia rozpadnie się na pół?
Z roku na rok zwiększa się skala trzęsień ziemi w tej części Rosji. Wstrząsy nawiedzają również mongolskie jezioro Chubsuguł, oddalone od Bajkału o ok. 240 km. Oba zbiorniki położone są w tym samym rowie tektonicznym. Zostały utworzone w wyniku aktywności sejsmicznej. Ta wciąż nie ustaje, co zdaniem naukowców jest dość niepokojące.
Jak wynika z analiz ekspertów, serie wstrząsów mogą zakończyć się zmianą oblicza Eurazji. W przyszłości, podczas gigantycznego trzęsienia w Mongolii, biegnącego przez Bajkał, aż po Ocean Arktyczny, może utworzyć się długa na 2,5 tys. km szczelina. Zostanie ona wówczas wypełniona wodą.
W ten sposób kontynent ulegnie podziałowi na pół. Kiedy może do tego dojść? Niestety, prognozy sejsmologów są bardzo ogólne, bo zmiany geologiczne to powolny i bardzo złożony proces. Syberia może pęknąć jeszcze za naszego życia lub dopiero za 650 milionów lat - pisze portal "Twoja Pogoda".