Danuta Pałęga| 

Sinice i bakterie znów w Bałtyku. Sprawdź, gdzie nie można się kąpać

8

Zakaz kąpieli obowiązuje na kilku kąpieliskach morskich i nad jeziorami w woj. zachodniopomorskim z powodu wykrycia bakterii Escherichia coli oraz zakwitu sinic. Kontakt z zanieczyszczoną wodą może być niebezpieczny dla zdrowia. Gdzie nie można się kąpać?

Sinice i bakterie znów w Bałtyku. Sprawdź, gdzie nie można się kąpać
Bakterie i sinice torpedują wakacje nad Bałtykiem (X)

Zakaz kąpieli został wprowadzony na pięciu kąpieliskach morskich w Ustroniu Morskim i Sianożętach z powodu obecności bakterii Escherichia coli.

Na czterech kąpieliskach w Ustroniu Morskim ("Nadbrzeżna", "Fregata", "Centralna", "Muszla") oraz na kąpielisku "Radar" w Sianożętach wywieszono czerwone flagi, co oznacza zakaz wchodzenia do wody.

Według informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, jak podaje serwis tvp.info, woda na tych kąpieliskach nie nadaje się do kąpieli ze względu na nieodpowiednie parametry mikrobiologiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wakacje na plaży. Oto pięć zagrożeń, które czają się w piasku i wodzie

Najpoważniejsza sytuacja występuje na kąpielisku "Centralna" w Ustroniu Morskim, gdzie poza bakterią Escherichia coli wykryto również enterokoki. Zakaz kąpieli na tych plażach obowiązuje od kilku dni.

Nie tylko nad morzem. Problemy również nad jeziorami

Podobne problemy pojawiły się na kąpieliskach nad jeziorami. W Szczecinku, od 6 sierpnia, zamknięte są kąpieliska nr 1 (plaża miejska) i nr 3 (Mysia wyspa) z powodu zakwitu sinic. Podobna sytuacja ma miejsce na kąpielisku nad jeziorem Drawsko w Czaplinku, gdzie od 31 lipca obowiązuje zakaz kąpieli. Sanepid potwierdził 9 sierpnia, że zakaz ten nadal obowiązuje.

Kąpielisko nad Zalewem Szczecińskim w Stepnicy również zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic, co potwierdziły przeprowadzone 8 sierpnia kontrole jakości wody. Zakaz kąpieli był tam kilkukrotnie wprowadzany i znoszony, jednak obecnie znów obowiązuje.

Sinice mogą być szczególnie niebezpieczne, ponieważ niektóre ich gatunki produkują toksyny. Kontakt z tak zanieczyszczoną wodą lub jej połknięcie może prowadzić do szeregu objawów, takich jak wysypka, łzawienie oczu, wymioty, biegunka czy gorączka.

Dodatkowo serwis tvp.info nadmienia, że w tym tygodniu zakaz kąpieli wprowadzono również na kąpielisku miejskim "Stawek" w Gryficach, gdzie w wodzie wykryto bakterie Escherichia coli na podstawie badań mikrobiologicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić