Bałtyk. Kąpieliska zamknięte przez sinice
Z powodu sinic zamknięte zostały juz 4 kąpieliska w Gdyni, 9 w Sopocie i 5 w Gdańsku. Nieczynne jest tez kąpielisko w Rewie i 4 w Krynicy Morskiej.
Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie to najstarsze organizmy występujące na Ziemi. Mają niezwykłą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Jak podaje GIS, sinice mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach.
Sinice - gdzie występują? Gdize można je spotkać?
Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90 stopni Celsjusza. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen - wyjaśnia GIS.
Sinice powodują tzw. zakwity wody. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe.
Sinice groźne dla zdrowia ludzi
U osób, które miały kontakt z sinicami, może wystąpić:
- wysypka na skórze
- biegunka
- wymioty
- gorączka
- bóle mięśni i stawów
- łzawienie i swędzenie oczu