Czasopismo "Nature" podaje, że naukowcy dokonali zaskakujących odkryć w Azji. Przebadali próbki zamrożonych nietoperzy podkowcowatych w Japonii i Kambodży i zidentyfikowali w nich koronawirusy blisko spokrewnione z wirusem SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za pandemię.
Wirusy są pierwszymi znanymi "krewnymi" SARS-CoV-2 znalezionymi poza Chinami. Jeden z nich został zidentyfikowany u dwóch nietoperzy podkowcowatych schwytanych na północy Kambodży w 2010 roku. Genom wirusa nie został jeszcze w pełni zsekwencjonowany, dlatego jego związek z pandemią jest trudny do ustalenia.
Właśnie tego szukaliśmy i znaleźliśmy. To było jednocześnie ekscytujące i zaskakujące - skomentowała Veasna Duong, wirusolog z Instytutu Pasteura w Kambodży.
Jeśli wirus jest bardzo blisko spokrewniony z wirusem pandemicznym, a nawet jest jego przodkiem, to może dostarczyć kluczowych informacji pochodzeniu pandemii i sposobu, w jaki SARS-CoV-2 przenosił się z nietoperzy na ludzi - dodała.
Drugi wirus, nazwany Rc-o319, został odkryty w Japonii u małego podkowca japońskiego schwytanego w 2013 r. Ten koronawirus ma 81 proc. wspólnego genomu z SARS-CoV-2, jednak zdaniem naukowców to zbyt mało, by dzięki niemu ustalić pochodzenie pandemii. Aby dostarczyć takich informacji, wirus musiałby dzielić ponad 97 proc. swojego genomu z SARS-CoV-2.
Oba odkrycia są ekscytujące, ponieważ potwierdzają, że wirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2 są stosunkowo powszechne u nietoperzy Rhinolophus, nawet u tych znalezionych poza Chinami - powiedziała Alice Latinne, biolog ewolucyjny z Wildlife Conservation Society Vietnam.
Koronawirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy podkowcowatych
Zdaniem ekspertów odkrycia sugerują, że mogą istnieć również inni, nieodkryci krewni SARS-CoV-2. Są także kolejnym dowodem na to, że koronawirus powstał naturalnie i może pochodzić od nietoperzy podkowcowatych. Dalej nie jest jednak jasne, czy przeszedł na ludzi bezpośrednio z nietoperzy, czy poprzez żywiciela pośredniego.
SARS-CoV-2 prawdopodobnie nie był zupełnie nowym wirusem, który pojawił się nagle. Wirusy z tej grupy istniały, zanim dowiedzieliśmy się o nich w 2019 roku - powiedział Tracey Goldstein, zastępca dyrektora One Health Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.
Zobacz także: Minister Zdrowia o spadku zakażeń. Koronawirus pod kontrolą? (WIDEO)
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.