Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Skąd się wzięła miłość romantyczna? Naukowcy: dawała gwarancję trwania związku

0

Naukowcy postanowili poszukać odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięła miłość romantyczna i dlaczego promowano ją w ewolucji człowieka. Wiemy, jakie wnioski wyciągnięto z ankiety przeprowadzonej w 90 krajach.

Skąd się wzięła miłość romantyczna? Naukowcy: dawała gwarancję trwania związku
Naukowcy o korzeniach miłości romantycznej (Getty Images, Thanasis Zovoilis)

Psycholodzy przeprowadzili badania, które rzucają nowe światło na ewolucyjne korzenie miłości romantycznej. Wyniki ankiety przeprowadzonej w 90 krajach wskazują, że miłość ta była kluczowa dla zapewnienia trwałości związków i zwiększenia liczby potomstwa.

Odnaleźliśmy dowody na rzecz potwierdzenia hipotez o ewolucyjnych korzeniach miłości romantycznej. Nasze badania pokazują jedną z tych korzyści, jaką niesie miłość, a jest nią trwałość i stabilność związku - podsumowuje psycholożka dr Marta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z PAP.

Teoria ekonomisty Roberta Franka, rozwijana przez psychologów ewolucyjnych, sugeruje, że miłość ewoluowała, aby zwiększać poczucie bezpieczeństwa i sukces reprodukcyjny partnerów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gest Muska. Kwaśniewski o zachowaniu miliardera: Cierpi na jakieś ADHD

Frank porównał miłość – podstawę związku romantycznego – do umowy najmu zawieranej pomiędzy lokatorem a najmującym. Zwrócił uwagę, że miłość działa jak zapewnienie, że dwie osoby będą ze sobą i nie uciekną przy pierwszej lepszej okazji.

Badania w 90 krajach. Co ustalono?

W badaniu wzięło udział 86 tys. osób z 90 krajów. Respondentom zadano pytanie o gotowość do zawarcia związku z osobą idealną, ale bez miłości.

Załóżmy, że obecnie nie jesteś w stałym związku. Wyobraź sobie, że spotykasz się z osobą, która ma wszystkie wymarzone przez ciebie cechy idealnego partnera, ale w której nie jesteś zakochany/a. Jak bardzo prawdopodobne jest (w skali od 0 do 100), że poślubisz tę osobę/zarejestrujesz swój związek? - zapytano.

Większość ankietowanych nie była zainteresowana takim związkiem. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Human Nature", pokazały, że bardziej zainteresowani, by wchodzić w związek bez miłości byli: mężczyźni, osoby lepiej sytuowane, osoby niemające dzieci, a więc grupy, które z różnych względów łatwiej mogą sobie pozwolić na życie bez partnera.

Co więcej, to w krajach takich jak Ghana, Maroko, Iran i Uganda, większość badanych akceptowała związki bez miłości. Dr Kowal spekuluje, że może to wynikać z kolektywizmu i tradycji aranżowanych małżeństw, gdzie decyzje o małżeństwie są podyktowane dobrem grupy.

"Osoby szczęśliwie zakochane są zdrowsze"

Miłość romantyczna, według dr Kowal, wywodzi się z relacji między dzieckiem a matką. Mechanizmy takie jak czułość i przywiązanie przeniknęły do związków dorosłych, co miało ewolucyjne korzyści. Silne więzi między partnerami pozwalają na lepszą opiekę nad potomstwem, co zwiększa szanse na przekazanie genów kolejnym pokoleniom.

Badania te potwierdzają, że miłość romantyczna jest nie tylko pięknym uczuciem, ale także ważnym elementem ewolucji człowieka, obecnym w kulturach na całym świecie.

Dla ludzi z całego świata miłość jest bardzo ważna, prawdopodobnie dlatego, że kojarzy nam się z trwałym i szczęśliwym związkiem. Istnieje wiele badań, które pokazują, że osoby szczęśliwie zakochane są zdrowsze, szczęśliwsze w życiu codziennym, dłużej żyją, lepiej o siebie dbają - przypomina dr Kowal.
Autor: APOL
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tusk o Unii Europejskiej. "Jedyna potęga, do której stoi kolejka państw"
Połóż na kaloryferze przed snem. Szybko poczujesz efekt
Nie tylko do pakowania. O tym zastosowaniu folii nie miałeś pojęcia
Papież Franciszek apeluje o do Polaków. "Pamiętajcie o osobach starszych z Ukrainy"
Zatrucie tlenkiem węgla w Opocznie. Siedem osób w szpitalu, w tym troje dzieci
Tania odżywka z dwóch składników. Wzmocni włosy zniszczone farbowaniem
WOŚP ma konkurencję. Oto, na co będzie zbierać arcybiskup
Lucjan Brychczy wciąż nie ma pomnika na cmentarzu. Tak wygląda jego grób
Trump wycofuje USA z WHO. Niepokojące słowa eksperta
Szczegóły pogrzebu Trynkiewicza. Wiadomo, kto zgłosił się po ciało
Śmiertelne pożary w Kalifornii. Liczba ofiar wzrosła do 28
Weź folię aluminiową i owiń stopy. W mig pozbędziesz się tego problemu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić