oprac. Paulina Antoniak| 

Skandal w Wielkiej Brytanii. Zatrudnili specjalistów z Rosji

Brytyjscy inżynierowie, budujący okręty podwodne o napędzie atomowym, mieli korzystać z oprogramowania, którego zaprojektowanie zlecono programistom z Białorusi i Rosji - poinformował "Daily Telegraph". W związku z tym pojawiły się obawy, co do ujawnienia lokalizacji brytyjskich okrętów podwodnych.

Skandal w Wielkiej Brytanii. Zatrudnili specjalistów z Rosji
Skandal w Wielkiej Brytanii. Zatrudnili specjalistów z Rosji (YouTube)

Jak ujawnił dziennik "Daily Telegraph", oprogramowanie mieli stworzyć brytyjscy pracownicy, jednak jego projekt został częściowo zlecony programistom na Syberii i w Mińsku.

Firma Rolls-Royce Submarines, która jest odpowiedzialna za budowę atomowych okrętów podwodnych dla Royal Navy, chciała zmodernizować intranet swoich pracowników i zleciła prace firmie WM Reply, zajmującej się doradztwem cyfrowym. Ta z kolei skorzystała z usług programistów z Białorusi.

Stworzony system zawierał dane osobowe wszystkich pracowników Rolls-Royce Submarines oraz strukturę organizacyjną osób pracujących nad brytyjską flotą okrętów podwodnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atomowy okręt USA uderzył w "nieznany obiekt". Groźny incydent na Morzu Południowochińskim

"Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Ekspertka przestrzega

Dopiero latem 2022 r. o sprawie dowiedziało się ministerstwo obrony. W toku dochodzenia okazało się, że firma WM Reply chciała skorzystać z usług programistów z Mińska, aby obniżyć koszty.

Dr Marion Messmer, ekspertka londyńskiego think tanku Chatham House, powiedziała "Daily Telegraph", że pozwolenie na pracę nad projektem białoruskim i rosyjskim programistom stanowi "jednoznaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

Gdyby ktokolwiek miał dostęp do systemu śledzenia, który pokazuje, gdzie przez cały czas znajdują się brytyjskie okręty podwodne, dałoby mu to ogromną przewagę strategiczną. Planując atak na Wielką Brytanię, mógłby najpierw zaatakować atomowe okręty podwodne - powiedziała ekspertka.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić