Czarna seria trwa — turyści odwiedzający Włochy dają pokaz lekkomyślności i arogancji. W ubiegłym roku dwukrotnie uszkodzono słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie, z kolei w tym roku przerabialiśmy już m.in. rycie inicjałów (swoich oraz ukochanego) na ścianie krzywej wieży w Pizie i analogiczną sytuację w Rzymie, gdzie turysta wyrył imiona na Koloseum.
Trudno się dziwić, że Włosi czasem mają dość zagranicznych turystów. Tym razem zniszczono jeden z najsłynniejszych zabytków we Florencji — 460-letni korytarz Vasariego.
W nocy z wtorku na środę (22 na 23 sierpnia) ktoś pomazał czarną farbą kolumny, które można podziwiać nad rzeką Arno. Jak się okazało, ''inwencja twórcza'' poniosła dwóch niemieckich turystów: 20- i 21-latka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mężczyźni, bardziej niż zabytki i sztukę, docenią piłkę nożną, a konkretnie niemiecki klub piłkarski, grający w trzeciej lidze.
Karabinierzy z Jednostki Operacyjnej we Florencji i Stacji Carabinieri Uffizi, analizując nagrania z monitoringu wideo, zdołali zidentyfikować dwie osoby, które o 5.20 dzisiejszego ranka uszkodziły bardzo ważne miejsce artystyczne — poinformowały włoskie służby, cytowane przez CNN.
Niemieckim turystom grozi więzienie
Burmistrze Florencji Dario Nardella, komentując tę sytuację, napisał w mediach społecznościowych o ''haniebnym geście wandalizmu''.
Ten, kto niszczy dziedzictwo kulturowe, popełnia bardzo ciężkie przestępstwo — zaznaczył Nardella.
Ministerstwo Kultury wyliczyło, że na naprawę szkód trzeba będzie przeznaczyć ok. 10 tys. euro.
Dwóm niemieckim turystom grozi kara od 6 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności.
Przypominam, że w takich przypadkach w Stanach Zjednoczonych grozi kara więzienia do 5 lat. Dosyć z symbolicznymi karami i fikcyjnymi okolicznościami łagodzącymi. Tu potrzebna jest twarda ręka prawa — stwierdził dyrektor Galerii Uffizi, Niemiec Eike Schmidt.
Korytarz Vasariego to przejście, które łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. Ma również połączenie z Galerią Uffizi. Powstał w XVI wieku na rozkaz ówczesnego władcy miasta, Kosmy Medyceusza. Autorem projektu był Giorgio Vasari (przyjaciel i biograf Michała Anioła).