Metropolita wileński abp Gintaras Gruszas poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, 6 stycznia, że odkryte insygnia grobowe władców litewskich i polskich to bezcenne skarby historyczne, symbole długiej tradycji państwowości litewskiej, znaki Wilna jako stolicy oraz wspaniałe dzieła złotnictwa i jubilerstwa.
Wśród znalezionych przedmiotów znajdują się korona grobowa króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka oraz korona grobowa, łańcuch, medalion, pierścień i tabliczka natrumienna Elżbiety Habsburżanki.
Jak podaje "Fakt", odkryto także koronę grobową, berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie, łańcuch i dwie tabliczki natrumienne Barbary Radziwiłłówny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korony te nie były noszone za życia władców. Zostały wykonane po ich śmierci i były częścią insygniów grobowych - wyjaśnił abp Gruszas. Dodał, że zostaną one odrestaurowane i w przyszłości będą eksponowane.
Skarby odkryte w podziemiach katedry wileńskiej. Przeleżały tam ponad 80 lat
Skarby zostały ukryte w 1939 roku, wkrótce po wybuchu II wojny światowej, gdy katedrze groziło zamknięcie. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości podjęto kilka prób ich odnalezienia. Skrytkę odkryto i otwarto 16 grudnia ubiegłego roku.
Korony prawdopodobnie pozostaną na Litwie, ponieważ należą do władców, którzy rządzili zarówno Polską, jak i Litwą. Nie wiadomo jeszcze, czy polska strona zwróci się do litewskiej o ich zwrot lub wypożyczenie w celu prezentacji na wystawach czasowych w Polsce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.