Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Skazany na śmierć Niemiec miał prosić Łukaszenkę o ułaskawienie

29-letni Niemiec Rico Krieger, skazany na Białorusi na karę śmierci, miał zwrócić się o ułaskawienie do Alaksandra Łukaszenki. Taką informację przekazał na Telegramie kanał służb prasowych reżimu białoruskiego przywódcy.

Skazany na śmierć Niemiec miał prosić Łukaszenkę o ułaskawienie
Skazany na śmierć Niemiec miał zwrócić się do Łukaszenki o ułaskawienie (Wikimedia, Kremlin.ru CC 3.0 Wikimedia)

Z informacji, na którą powołały się m.in. niezależne portale Nasza Niwa oraz Zerkało, wynika, że wniosek o akt łaski został złożony, a w sprawie odbyła się narada Alaksandra Łukaszenki "z osobami, które uczestniczą w tym procesie".

Na ten moment nie ma wiadomości o tym, czy i jaka decyzja zapadła w sprawie Kriegera. Natomiast prawnik Niemca Uładzimir Gorbacz powiedział dziennikarzom białoruskich państwowych mediów, że "liczy na ułaskawienie swojego klienta". Jak przekazał, jego zdaniem w trakcie narady Łukaszenka "wysłuchał opinii wszystkich stron".

Z kolei portal Meduza podał, że Łukaszenka miał nazwać apel Kriegera "najbardziej nieprzyjemną sprawą podczas sprawowania urzędu, która zdobyła tak poważny wydźwięk". Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Granica z Białorusią. Gen. Skrzypczak: niepokoi mnie jeden fakt

Niemiec Rico Krieger skazany na karę śmierci na Białorusi. "Mógł paść ofiarą prowokacji"

29-letni Rico Krieger został skazany na karę śmierci 24 czerwca. Władze oskarżyły go o zorganizowanie wybuchu na stacji kolejowej w miejscowości Azjaryszcza pod Mińskiem w październiku 2023 rok.

Sądzono go z sześciu artykułów karnych – o najemnictwo, działalność agenturalną, akt terroryzmu, stworzeniu formacji ekstremistycznej, celowe zniszczenie środka transportu, nielegalne działania z bronią.

Kilka dniu temu w białoruskiej telewizji Krieger oświadczył, że ma nadzieję na ułaskawienie, a także utrzymywał, że niemieckie władze "w ogóle nie robią nic" dla jego uwolnienia.

Krieger mówił, że chciał pojechać na Ukrainę, by pomóc jej w walce z Rosją, w czym mogło przydać się jego doświadczenie ratownika medycznego. Po próbach kontaktu z różnymi formacjami ochotniczymi miał nawiązać komunikację z białoruskim Pułkiem Kalinowskiego i osobą ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Miał on mu polecić udanie się do Mińska i wykonanie m. in. zdjęć na stacji w białoruskich Osipowiczach, a następnie na stacji Azaryszcza pod Mińskiem i odesłać je "kuratorowi". Kolejnym zadaniem było znalezienie plecaka, a następnie umieszczenie go przy torach w Azaryszczach.

Dzień po wykonaniu tego "zadania" - podczas próby wylotu z Białorusi - Krieger został zatrzymany. Zarzucono mu, że doprowadził do wybuchu na stacji. Jak twierdzi, nie wiedział o eksplozji.

Według portalu Nasza Niwa, który przeanalizował materiał propagandowej telewizji, Krieger mógł paść ofiarą prowokacji ze strony służb białoruskich lub rosyjskich.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić