Na toporek natknął się Piotr Kubita ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w trakcie poszukiwań prowadzonych na podstawie posiadanego pozwolenia w obrębie Nadleśnictwa Baligród.
Przedmiot wydał nam się nieco starszy niż większość odnajdywanych w tym rejonie rzeczy, najczęściej militariów z Wielkiej Wojny, dlatego fakt jego znalezienia zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Krośnie i do Nadleśnictwa Baligród - mówi Artur Hejnar, kierownik poszukiwań ze Stowarzyszenia "Galicja".
Jak informuje rzecznik prasowy RDLP w Krośnie znalezisko nie jest może wielkie i zachwycające, ale świadczy o tym, że w głębi bieszczadzkiego lasu kilka wieków przed nami działa się wielka historia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uwagę zwraca fakt, że w 2016 roku w tym samym leśnictwie odnaleziony został średniowieczny grot włóczni lub oszczepu. Tego odkrycia dokonał wówczas Miłosz Bielec, również członek "Galicji". Grot o długości 18 centymetrów został przekazany do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie prawdopodobnie trafi również odnaleziony toporek.
Czytaj także: Horror na A1. Mężczyzna nie przeżył, zwierzę też
Wśród wielu podobnych okryć z ostatnich lat w lasach podkarpackich warto wspomnieć znaleziony w 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Baligród, liczący sobie 1200 lat, wczesnośredniowieczny żelazny miecz. Z kolei w 2019 roku na Białej Górze w lesie Nadleśnictwa Brzozów odkryto bezcenny z punktu widzenia historii skarb, pochodzący z epoki brązu, sprzed 3000 lat.
Były to ozdoby, drobne paciorki wykonane z blachy miedzianej, zaś na wierzchu uwagę zwraca okrągła, miedziana płytka, z widocznym ornamentem puncowanym w formie kropek. W tym samym roku leśniczy Lesław Śliwiak z Nadleśnictwa Brzozów podczas prac leśnych znalazł inny prawdziwy skarb – siekierkę z okresu wczesnego brązu, wykonaną z krzemienia wołyńskiego, a więc skały niewystępującej w tej okolicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.