Śląsk przygotowuje się na koniec górnictwa. Pomogą solidne dotacje

36

Zmierzch górnictwa na Śląsku to scenariusz, do którego powoli przygotowują się tamtejsze miasta. Jednym z nich jest Bytom, chcący wydatnie pomóc osobom z branży górniczej, które w ostatnich latach utraciły pracę. W tym celu zostaną przyznane specjalne dotacje.

Śląsk przygotowuje się na koniec górnictwa. Pomogą solidne dotacje
Bytom szykuje wsparcie dla osób z branży górniczej, które straciły pracę (iStock.com, iStock.com)

W związku z koniecznością transformacji gospodarki na czyste źródła energii, wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach będziemy obserwować coraz bardziej zdecydowane odejście od wydobycia węgla. To oczywiście oznacza utratę pracy dla wielu osób pracujących w tej branży i spore kłopoty.

Nic więc dziwnego, że poszczególne samorządy decydują się na działania mające zrekompensować te problemy. W tym celu powołano Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać osoby tracące pracę w wyniku transformacji energetycznej. I zachęcać, by zmieniać górnictwo na inne branże.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kopalnie do likwidacji, co z górnikami? "Dajmy im odprawy i skończmy ten temat raz na zawsze"

Spore wsparcie dla zwolnionych. Nawet 100 tys. złotych dotacji

Jednym z takich programów, wchodzących w skład funduszu, jest "Biznes na zicher" - projekt przygotowany przez urząd pracy w Bytomiu. Jest on skierowany dla osób z branży górniczej lub okołogórniczej, które już straciły pracę bądź niebawem zostaną pozbawione zatrudnienia.

Każdy z poszkodowanych może otrzymać bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości 100 tysięcy złotych. W puli dostępnych środków jest 5 mln złotych, a dodatkowo beneficjenci otrzymają wsparcie oraz pakiet porad przed rozpoczęciem nowej działalności.

Według informacji urzędu pracy, w projekcie mogą wziąć udział 44 osoby - 26 kobiet i 18 mężczyzn. Każdy z nich będzie mógł także liczyć na ocenę umiejętności i predyspozycji zawodowych, a także pomoc prawną w procesie zakładania i początkowego rozwoju firmy.

Na razie nie wiadomo, kiedy bytomski urząd pracy rozpocznie nabór wniosków. Wiadomo, że urzędnicy będą poszukiwać kandydatów u źródła, współpracują także z zakładami górniczymi i firmami współpracującymi z tą branżą.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić