O Boroniu wiadomo stosunkowo niewiele. RMF FM podaje, że ma on na razie być pełniącym obowiązki komendanta głównego, a poszukiwania nadal trwają. Boroń jest osobą "ze środka". Ostatnio był zastępcą Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Był także członkiem związków zawodowych policji.
O wyborze Boronia poinformowało oficjalnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po kilku tygodniach szamotaniny i pojawianiu się kolejnych kandydatów policja wreszcie będzie miała nowego szefa. I to, jak mówią policjanci, dobrego.
Marek Boroń to doświadczony funkcjonariusz. Mówią o nim w superlatywach policjanci, którzy z nim pracowali. Także ci, którym niekoniecznie blisko do obecnych polityków sprawujących władzę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak udało się ustalić o2.pl, Boroń był w Centralnym Biurze Śledczym Policji odpowiedzialny za pion operacji specjalnych. Pracował również w pionie ochrony świadków koronnych. Ale nie są mu obce także tematy imprez masowych i ich zabezpieczenia. A to ostatnio pięta achillesowa formacji.
"Słońce wyjrzało dla policji"
Fantastyczny wybór, dla formacji i kraju. Doświadczony, inteligentny oficer. Po roku 2016 był w dyspozycji komendanta głównego, a następnie trafił do pionu wywiadu kryminalnego. Zebrał tam ciekawe doświadczenie i wygląda, że teraz wraca - mówi były wysoki rangą oficer CBŚP.
Dodaje, że Boroń był "szanowany i lubiany" przez policjantów. W ocenie naszego rozmówcy gwarantuje, że będzie w stanie wyartykułować - i wyegzekwować - swoje zdanie w kontaktach z politykami.
Ma na tyle mocny kręgosłup, by nie bać się postawić. W mojej ocenie nie dopuści też do brutalnych zachowań ze strony policji, o których ostatnio głośno. Co tu gadać, dla policji w końcu wyjrzało słońce - dodaje.
Dobrze wspomina go też były współpracownik. Wspomina go jako przełożonego, który "był w porządku" dla ludzi, z którymi pracował. Kulturalny i kiedy miał możliwość oraz czas - interesujący się tym, co dzieje się u jego podwładnych. To w formacjach mundurowych ważne - funkcjonariusze powinni mieć tego rodzaju wsparcie dowódców.
Kiedyś wyrzucił skargę na mnie do kosza - śmieje się rozmówca o2.pl.
Pozytywnie wypowiada się o nim też Marcin Miksza, również były oficer CBŚP. Boronia chwali za inteligencję i cieszy się, że "przetrwał ciężkie czasy i wraca".
Mądry facet. Dobry fachowiec i "ludzki człowiek". Będzie miał wsparcie u wielu policjantów, którzy już są poza służbą. Trzeba dać mu szansę i czas, bo zmiany, których policja wymaga, potrzebują czasu i pracy. Ale także należy mu się wsparcie. Zasługuje na nie - dodaje Miksza.
Karuzela kandydatów
Od odejścia Jarosława Szymczyka, policją kierował (jako pełniący obowiązki) nadinsp. Rafał Augustyniak. Było jednak jasne, że nie ma wielkich szans na pozostanie komendantem głównym przy nowym rządzie. Pojawiały się kolejne kandydatury.
Rozpatrywany był m.in. Mariusz Dąbek, były komendant wojewódzki z Małopolski. Przepadł jednak, kiedy okazało się, że miał niezbyt jasne kontakty z krakowskimi deweloperami. W grze miał być także Rafał Batkowski i obecny komendant wojewódzki z Poznania, Piotr Mąka. W czwartek pojawiło się także nazwisko kierującego policją warszawską Pawła Dzierżaka.
Ostatecznie, wybór padł jednak na Boronia. Przed nim wiele wyzwań, z których największym jest powstrzymanie fali odejść z policji. W formacji jest kilkanaście tysięcy wakatów, a jakość szkoleń spada. Nowy komendant główny będzie musiał się z tym zmierzyć. Być może także z włączeniem do policji pionu antykorupcyjnego CBA, co zapowiadali politycy, którzy odpowiadają za kształt formacji bezpieczeństwa.
Łukasz Maziewski, dziennikarz o2
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.