W 2024 r. słowem roku wybranym przez kapitułę językoznawców została "koalicja". Jak wyjaśnił prof. Marek Łaziński, sekretarz kapituły, wybór nie może zaskakiwać, bo "słowo "koalicja" występowało w mediach znacznie częściej w roku ostatnim niż w latach poprzednich". - Słowem roku jest jednak +koalicja+ bez dodanych do niego dat - dodał Łaziński, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Prof. Łaziński podkreślił, że "koalicja" jest wygodnym słowem do komentowania, ponieważ jego znaczenie może się zmieniać w zależności od kontekstu. W plebiscycie kapituły drugie miejsce zajęło słowo "komisja", odnoszące się głównie do komisji śledczych, które były często omawiane w mediach. Trzecie miejsce przypadło słowu "zetki", które odnosi się do pokolenia "Z".
W głosowaniu internautów jako najważniejsze słowo wybrano "sztuczną inteligencję", co podkreśla obecne zainteresowanie nowymi technologiami. Drugie miejsce internauci przyznali słowu "babciowe", a trzecie - "powódź". Wybory te obrazują społeczne trendy oraz zainteresowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tegoroczny konkurs internetowy miał dodatkową kategorię — Studenckie Słowo Roku. Wybór padł na "stołówkę".
Po raz czternasty wybrano słowo roku
Konkurs organizowany przez Uniwersytet Warszawski odbywa się już po raz czternasty i co roku wybiera słowa, które najlepiej oddają istotne tematy i wydarzenia minionych 12 miesięcy. Konkurs zyskał patronat Rady Języka Polskiego, co dodaje mu prestiżu.
W poprzednich latach słowami roku były m.in. "wojna" w 2022 r., "szczepienie" w 2021 r. oraz "koronawirus" w 2020 r. W ubiegłym roku internauci wybrali "wybory", a kapituła postawiła na "sztuczną inteligencję".
W skład kapituły językoznawców, która wybrała słowo roku, znaleźli się: prof. Andrzej Blikle, prof. Jerzy Bralczyk, red. Bartek Chaciński, prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Ewa Kołodziejek, red. Teresa Kruszona, red. Agnieszka Kunikowska, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Podracki, prof. Renata Przybylska, prof. Michał Rusinek, prof. Barbara Sobczak, red. Małgorzata Tułowiecka.
Czytaj też: Wzmocniona ochrona kabli na Bałtyku. Pomogło AI
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.