Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Służby Łukaszenki w akcji. Ksiądz z Białorusi oskarżony o zdradę stanu

Proboszcz parafii św. Józefa z Wołożyna Henryk Akałatowicz od prawie dziewięciu miesięcy przebywa w areszcie śledczym białoruskiego KGB. - Białoruskie władze do dziś nie poinformowały oficjalnie o konkretnych zarzutach - informuje telewizja Biełsat. Jak ustalono, oskarża się go o zdradę stanu.

Służby Łukaszenki w akcji. Ksiądz z Białorusi oskarżony o zdradę stanu
Henryk Okolotowicz oskarżony o zdradę państwa. (glosznadniemna.pl)

Według relacji Biełsatu, ks. Akałtowicz został zatrzymany 16 listopada ubiegłego roku, w święto Bożego Miłosierdzia, pod zarzutem zdrady państwa. Według niepotwierdzonych informacji, zarzuca mu się rzekome przekazanie tajnych informacji. Nie sprecyzowano, jakie i komu miałby je przekazać.

Prawo przewiduje karę od 7 do 15 lat pozbawienia wolności. Przedstawiciele białoruskiego reżimu nie udzielili żadnych oficjalnych informacji od czasu zatrzymania.

Dodatkowo białoruskie władze chcą nałożyć grzywnę na księdza w wysokości 3 miliony rubli (ok. 1 mln euro), jako zadośćuczynienie za "szkody wyrządzone państwu". Na poczet kary miały zostać skonfiskowane środki osobiste księdza i datki parafian znalezione podczas przeszukania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Japończycy mają problem z turystami. "Kochają ich i nienawidzą"

Jak donosi portal Katolik.life, we wrześniu lub październiku rozpocznie się zamknięty proces księdza. Na rozprawy nie zostaną dopuszczeni ​​ani parafianie, ani krewni. Ksiądz niedawno przeszedł zawał serca i operację żołądka z powodu nowotworu

Ksiądz Henryk Okołotowicz jest Białorusinem. Urodził się w Nowej Myszy pod Baranowiczami w 1960 roku. Odbył zasadniczą służbę wojskową w armii sowieckiej, zdobył wykształcenie kolejarza. 64-letni Akałatowicz był pierwszym obywatelem byłego ZSRR, który obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Ksiądz Henryk sprawował posługę kapłańską w Brasławiu, Rakowie, Nieświeżu, Bobrujsku. - Był pierwszym białoruskim kapłanem, który odwiedził Katyń i odprawił tam mszę za poległych polskich oficerów. Miało to miejsce w 1984 roku, tuż po otrzymaniu przez ks. Henryka święceń kapłańskich. Duchowny został zatrzymany wówczas przez sowieckich funkcjonariuszy i ukarany grzywną. W czasach sowieckich, Henryk Okołotowicz był karany przez władze około 30 razy - informuje portal glosznadniemna.pl.

Biełsat przypomina, że to kolejny ksiądz zatrzymany za zdradę państwa. W 2013 roku aresztowano ks. Władysława Łazara, ostatecznie sprawę umorzono. W ubiegłym wieku na śmierć skazano abp Kazimierza Świątka, kary nie wykonano ze względu na wojnę. Ostatecznie trafił na Syberię na 10 lat obozu pracy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić