O tragedii z Andrychowa od kilku dni mówi cała Polska. 14-letnia Natalia wyszła z domu we wtorek, 28 listopada około godz. 8 rano. Poczuła się źle w drodze na przystanek autobusowy i zadzwoniła do ojca.
Zaniepokojony informacją od córki mężczyzna, skontaktował się z policją. Zgłosił, że córka zasłabła i twierdzi, że nie wie gdzie jest. Kilka godzin później nieprzytomną dziewczynkę odnalazł przyjaciel rodziny, jej życia nie udało się już uratować.
Na pytania o to, co mogła zrobić policja odpowiedziała Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji Itaka. Organizacja od lat zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób. Jak podaje jej przedstawicielka w rozmowie z Gazeta Wyborczą, istnieją trzy poziomy poszukiwań osób zaginionych, jasno określając działania policji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Poziom pierwszy jest ogłaszany, gdy zaginięcie może stanowić zagrożenie dla życia" - tłumaczy ekspertka i dodaje, że właśnie ta procedura mogła mieć zastosowanie w przypadku zgłoszenia zrobionego przez ojca Natalii.
Pierwszy poziom powinien być ogłaszany także wtedy, gdy osoba zaginęła "w warunkach atmosferycznych zagrażających jej życiu w przypadku niezwłocznego nieodnalezienia" - wyjaśnia na łamach GW.
Podkreśla też, że działania policji w tym wypadku powinny zostać podjęte natychmiast.
Zagraniczne filmy i seriale utrwaliły w nas przekonanie, że trzeba czekać 48 godzin od zaginięcia do zgłoszenia sprawy na policję. To nieprawda. Nie ma i nigdy nie było w Polsce przepisu, który określałby czas, który musi minąć od zaginięcia - podkreśla Izabela Jezierska-Świergiel