Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Śmierć trzylatka z Rzeszowa. Ważny apel do rodziców

69

11 lipca zmarło 3-letnie dziecko. Według niepotwierdzonych informacji zakrztusiło się winogronem. Okazuje się, że te owoce stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zakrztuszenia wśród małych dzieci. Lekarze apelują, aby rodzice zwiększyli swoją świadomość w tej kwestii.

Śmierć trzylatka z Rzeszowa. Ważny apel do rodziców
Co zrobić gdy dziecko się zakrztusi? (Pixabay)

11 lipca w Rzeszowie nagle zmarło 3-letnie dziecko. Według doniesień medialnych przyczyną śmierci było zakrztuszenie się winogronem, ale nie nie zostało to potwierdzone ani przez policję, ani rodziców dziecka.

3-latek zakrztusił się winogronem? Zmarł na miejscu

W czwartek 13 lipca odbędzie się sekcja zwłok, która pozwoli wyjaśnić szczegóły tej tragedii. Żłobek, w którym doszło do zdarzenia, jest już otwarty, a pracownicy oraz dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną.

Portal MamaDu.pl rozmawiał z matką chłopca, który znalazł się w podobnej sytuacji. Mikołaj zakrztusił się winogronem, ale na szczęście przeżył. Do dziś jednak nie mówi, nie chodzi. Według lekarzy wciąż przebywa w śpiączce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wlej filiżankę kawy do mąki. Najprostsze ciasto na świecie
Gdzie w tak krytycznym momencie była wiedza ze szkoleń dotyczących pierwszej pomocy, którą podobno się przechodzi w każdej placówce? - powiedziała matka chłopca.

Jej syn nie otrzymał specjalistycznej pomocy. Pracownicy placówki nie wiedzieli, jak postępować w takiej sytuacji. Tymczasem okazuje się, że winogrona to bardzo częsta przyczyna zakrztuszeń. Lekarze apelują do rodziców i pracowników żłobków, aby zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dziecko się zakrztusi?

Gdy u dziecka dojdzie do zakrztuszenia pokarmem (lub innym ciałem obcym), trzeba szybko i bez wahania udzielić pierwszej pomocy. Stań lub klęknij za dzieckiem i oprzyj je o własne ciało, by w razie utraty przytomności zapewnić mu stabilizację. Następnie mocnym i zdecydowanym ruchem uciskaj przeponę, wykonując tzw. tłocznię brzuszną.

Gdzie należy zastosować ucisk? Mniej więcej w połowie odległości między zakończeniem mostka a pępkiem. Rękę złóż w pięść, obejmij dziecko oburącz i mocno naciśnij na podbrzusze. Uciśnięcia powinny sprawić, że ciało obce zostanie wymiecione z dróg oddechowych, a dziecko zacznie oddychać prawidłowo. Jeśli tak się nie stanie, straci przytomność. Wówczas koniecznie wezwij karetkę (112) i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

W przypadku łagodnej formy zakrztuszenia, gdy dziecko może oddychać, zachęcaj je do kaszlu. Ten powinien pomóc pozbyć się ciała obcego/pokarmu z dróg oddechowych.

Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić