11 lipca w Rzeszowie nagle zmarło 3-letnie dziecko. Według doniesień medialnych przyczyną śmierci było zakrztuszenie się winogronem, ale nie nie zostało to potwierdzone ani przez policję, ani rodziców dziecka.
3-latek zakrztusił się winogronem? Zmarł na miejscu
W czwartek 13 lipca odbędzie się sekcja zwłok, która pozwoli wyjaśnić szczegóły tej tragedii. Żłobek, w którym doszło do zdarzenia, jest już otwarty, a pracownicy oraz dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną.
Portal MamaDu.pl rozmawiał z matką chłopca, który znalazł się w podobnej sytuacji. Mikołaj zakrztusił się winogronem, ale na szczęście przeżył. Do dziś jednak nie mówi, nie chodzi. Według lekarzy wciąż przebywa w śpiączce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie w tak krytycznym momencie była wiedza ze szkoleń dotyczących pierwszej pomocy, którą podobno się przechodzi w każdej placówce? - powiedziała matka chłopca.
Jej syn nie otrzymał specjalistycznej pomocy. Pracownicy placówki nie wiedzieli, jak postępować w takiej sytuacji. Tymczasem okazuje się, że winogrona to bardzo częsta przyczyna zakrztuszeń. Lekarze apelują do rodziców i pracowników żłobków, aby zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dziecko się zakrztusi?
Gdy u dziecka dojdzie do zakrztuszenia pokarmem (lub innym ciałem obcym), trzeba szybko i bez wahania udzielić pierwszej pomocy. Stań lub klęknij za dzieckiem i oprzyj je o własne ciało, by w razie utraty przytomności zapewnić mu stabilizację. Następnie mocnym i zdecydowanym ruchem uciskaj przeponę, wykonując tzw. tłocznię brzuszną.
Gdzie należy zastosować ucisk? Mniej więcej w połowie odległości między zakończeniem mostka a pępkiem. Rękę złóż w pięść, obejmij dziecko oburącz i mocno naciśnij na podbrzusze. Uciśnięcia powinny sprawić, że ciało obce zostanie wymiecione z dróg oddechowych, a dziecko zacznie oddychać prawidłowo. Jeśli tak się nie stanie, straci przytomność. Wówczas koniecznie wezwij karetkę (112) i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
Czytaj także: Cała Polska usłyszała o 5-latce. Mama Lenki zabrała głos
W przypadku łagodnej formy zakrztuszenia, gdy dziecko może oddychać, zachęcaj je do kaszlu. Ten powinien pomóc pozbyć się ciała obcego/pokarmu z dróg oddechowych.