W listopadzie 2022 r. na łamach "Super Express" mogliśmy przeczytać historię mieszkańców gminy Obrowo. Osoby tam mieszkające, odkręcając krany w swoich domach dostali wodę w niecodziennym kolorze.
Wówczas mieszkanka Kawęczyna skarżyła się na "wodę, która od tygodnia śmierdzi ściekami". Ta sama kobieta w maju ponownie odezwała się do gazety i pokazała zdjęcia od innych mieszkańców gminy Obrowo.
Z przekazanych informacji wynika, również że pani Emilia z Obrowa zgłosiła sprawę do władz i przedstawicielom starosty oraz sanepidu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W Sąsiecznie to samo, woda pełna opiłków żelaza, czasem śmierdzi. Mam niemowlaka w domu i jego skóra dramat, nawet jak wodę do kąpieli gotujemy - czytamy na grupie "Obrowo - dzieje się!" na Facebooku.
Śmierdząca i brudna woda w gminie Obrowo. Władze tłumaczą
Już na pierwszy rzut oka widać, że sprawa jest bardzo poważna. Władze gminy Obrowo we wtorek (9 maja 2023 r.) opublikowały swoje stanowisko. Piszą w nim o działaniach z dnia wcześniejszego.
"Od 11:00 do 14:00 w miejscowości Zawały miały miejsce prace konserwacyjne, polegające na wymianie hydrantu p. poż. na sieci wodociągowej. Po odkopaniu miejsca naprawy i rozpoczęciu czynności związanych z naprawą, pracownicy terenowi w porozumieniu z kierownikiem referatu wodno-kanalizacyjnego stwierdzili, iż niezbędna jest pilna wymiana węzła z zasuwami, które okazały się nieszczelne. To wiązało się z koniecznością zakręcenia wody na remontowanym odcinku - czytamy w oświadczeniu.
Wynika z niego również, że po zakończeniu prac odbyło się spuszczenie zanieczyszczonej wody i płukanie sieci w miejscowościach: Zawały, Kawęczyn i Obrowo.
"Zanieczyszczenia pojawiły się również punktowo na przyłączach prowadzących do nieruchomości w m. Obrowo (dotyczyło to 2 adresów). Po sygnałach od mieszkańców (około godziny 18:00) podjęte zostały przez pracowników ds. awarii natychmiastowe kroki zmierzające do usunięcia problemu" - tłumaczą władze.
"Na miejsce udał się wójt Andrzej Wieczyński, który na bieżąco sprawdzał sytuację i koordynował prace. Ostatecznie prace związane z usuwaniem skutków awarii zostały zakończone o godz. 1:00 9 maja - zakończyły władze gminy Obrowo.
Do wpisu został także dodany apel o zgłaszanie nieprawidłowości i wątpliwości, związanych z jakością wody do Referatu gospodarki wodno-ściekowej lub bezpośrednio do wójta gminy. Jednak mieszkańcy Obrowa nie kryją, że ich zdaniem oficjalny komunikat pojawił się zbyt późno.
Źródło: Super Express