Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Śmiertelna choroba języka. Padła żubrzyca urodzona w Polsce

2


Choroba niebieskiego języka sieje spustoszenie wśród zwierząt, w tym żubrów we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Stowarzyszenie Żubrów z Puszczy Suchej (ABEFS) poinformowało w niedzielę o śmierci urodzonej w 2017 roku żubrzycy, która przybyła do ośrodka z Polski.

Śmiertelna choroba języka. Padła żubrzyca urodzona w Polsce
Śmiertelna choroba dziesiątkuje żubry (Pexels)

Szwajcarskie stowarzyszenie poinformowało na swoich stronach pierwszym przypadku śmierci wśród stada żubrów w wyniku niebezpiecznej choroby.

Z przykrością zawiadamiamy, że rankiem 29 listopada zmarła nasza żubrzyca Pola IV(...). Urodziła się w 2017 roku w ośrodku hodowlanym w Pszczynie w Polsce – poinformowali w komunikacie przedstawiciele Stowarzyszenia Żubrów z Puszczy Suchej.

O przypadkach zachorowań stowarzyszenie opiekujące się żubrami w Suchej mówi od października. Pierwsze oznaki zakaźnej choroby wykazywał samiec, który był leczony środkami przeciwzapalnymi. To wtedy zarażone zostały dwa inne zwierzęta ze stada, w tym Pola IV, dla której choroba okazała się śmiertelna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oko w oko z żubrem. Niezwykłe spotkanie w Bieszczadach

Objawami charakterystycznymi dla choroby niebieskiego języka jest obfite wydzielanie śliny, po którym następuje zablokowanie szczęki, a następnie mięśni nóg, co prowadzi do paraliżu. To uniemożliwia zwierzętom spełnianie podstawowych potrzeb życiowych, jak picie, jedzenie czy możliwość poruszania się. Towarzyszy temu szybka utrata wagi.

Choroba, o której mowa, charakteryzuje się odbarwieniem języka u bydła i jest spowodowana wirusem przenoszonym przez bardzo małą muchę z rodziny Ceratopogonidae.

Według Federalnego Urzędu Weterynaryjnego choroba jest obecnie szeroko rozpowszechniona na Wyżynie Szwajcarskiej i dotyka wiele gospodarstw hodowlanych.

Od jesieni br. odnotowano kilka przypadków śmiertelnych w ośrodkach hodowlanych na całym świecie, szczególnie w Karpatach w Rumunii, gdzie padły już trzy żubry.

Przed kilkoma dniami we wsi Rajczyn w gminie Wińsko na Dolnym Śląsku potwierdzono pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce. Warto zaznaczyć, że choroba ta nie atakuje ludzi.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
NFZ podał alarmujące dane. Ekspert mówi wprost
Tak błyskawicznie wyczyścisz blachę piekarnika. Genialny trik
Polski siatkarz zmarł w USA. Jego bliscy chcą go sprowadzić do kraju
Chciała przejść "metamorfozę dla mam" w Turcji.
Otwarciu Notre Dame w Paryżu. Wyjątkowe środki bezpieczeństwa
Irański raper wyszedł na wolność. Wcześniej usłyszał wyrok śmierci
Włóż to do zmywarki, a zapomnisz o smugach na naczyniach
Nie żyje strażak. Ciało było w mundurze
FC Barcelona w tarapatach. Rywal depcze im po piętach
Nieprawidłowości w domu dziecka. Sprawę bada prokuratura
Nie żyje Lucjan Brychczy. Legendarny polski piłkarz miał 90 lat
Stado zdziczałych krów w Czarnobylu. Od sześciu lat żyją na wolności
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić