oprac. Paulina Antoniak| 

Smutne wieści. Legendarny sokół Franek z Pałacu Kultury i Nauki nie żyje

10

W środę miało miejsce smutne zdarzenie. Na jednym z dachów Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Grupa FalcoFans znalazła szczątki legendarnego sokoła, Franka, po stronie ul. Marszałkowskiej. "Jeżeli ustalimy coś więcej, damy znać. W tej chwili tylko smutek" – podało na Facebooku Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół.

Smutne wieści. Legendarny sokół Franek z Pałacu Kultury i Nauki nie żyje
Na jednym z dachów Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Grupa FalcoFans znalazła szczątki legendarnego sokoła, Franka (Facebook, Wikimedia Commons)

Sokoły wędrowne, Franek i jego partnerka Giga, zamieszkiwały gniazdo na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Para zajęła to miejsce po ich poprzednikach, sokołach Warsie i Sawie, które odeszły w 2015 roku w wieku 19 i 20 lat. Po śmierci Franka w gnieździe została tylko Giga.

Franek został wyhodowany i wypuszczony ze sztucznego gniazda na kominie fabryki drożdży w Józefowie w 2008 roku. Wraz z Gigą wychowali liczne pisklęta. Wieść o jego śmierci poruszyła internautów.

Franek był znany z tego, że był oddanym ojcem dla wielu nawet podrzuconych mu piskląt. Myślę, że miał dobre długie życie, ale i to, wiadomo, musi się kiedyś skończyć – napisała internautka w komentarzu na Facebooku Stowarzyszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sokół wędrowny po wykluciu. Narodziny w Trzebieży

Czy sokół Franek został otruty?

Inny użytkownik dodał: "Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem, partnerem, opiekunem. Zostajesz w mojej pamięci - ty i twoja rodzina. Jak i cała grupa twoich fanów. Dziękuję za te niezwykłe przeżycia i emocje." Wspólnota internetowa spekuluje również, że sokół mógł zostać otruty i proponuje przeprowadzenie badań toksykologicznych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków w Polsce. Gatunek wyginął w latach 60., ale jego populacja powoli się odradza dzięki programowi hodowli i reintrodukcji.

Pierwsze sokoły w Warszawie, pochodzące z hodowli we Włocławku, zostały wypuszczone przez sokolników i ornitologów w 1996 roku. Na Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy zagnieździły się w 1998 roku.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić