Smutny los hipopotamów Escobara. Ponad 160 zwierząt zostanie odstrzelonych

43

Są zagrożeniem dla lokalnej społeczności i środowiska. Hipopotamy, należące niegdyś do Pablo Escobara, sieją postrach w Kolumbii. Pozostawione same sobie zaczęły się rozmnażać w niekontrolowany sposób i w równie niekontrolowany sposób zachowywać. Decyzją sądu zostaną uśpione.

Smutny los hipopotamów Escobara. Ponad 160 zwierząt zostanie odstrzelonych
Decyzją sądu hipopotamy mają zostać odstrzelone (Wikimedia Commons)

Baron narkotykowy Pablo Escobar przez lata gromadził w swojej posiadłości egzotyczne zwierzęta takie, jak żyrafy, tygrysy, antylopy czy hipopotamy. Te ostatnie sprowadził z Afryki w liczbie zaledwie czterech osobników. Sam Escobar zginął w policyjnej obławie pod koniec 1993 roku.

Zwierzęta pozostawione same sobie zaczęły się zachowywać w sposób niekontrolowany. Plany ich sterylizacji się nie powiodły, podobnie jak próby przeniesienia hipopotamów do Meksyku, Indii czy Filipin.

Sąd w Cundinamarce przychylił się do skargi złożonej przez przedstawiciela miejscowej społeczności, który podkreślał, że hipopotamy zagrażają ludziom i środowisku. Jako gatunek inwazyjny wypierają gatunki rodzime, a sytuację pogarszają ich duże rozmiary i zachowania terytorialne – przekazało radio RCN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Polka odczarowuje Bułgarię. "Coś mnie do tego ciągnęło"

Z prognoz władz wynika, że pozostawione samopas zwierzęta mogą się rozmnażać do tego stopnia, że w 2035 r. będzie ich ponad tysiąc osobników.

Po śmierci Escobara zwierzęta uciekły i osiedliły się w dolinie rzeki Magdalena, gdzie miały warunki lepsze, niż w rodzimej Afryce. W Ameryce Południowej nie mieszkają bowiem żadni naturalni wrogowie hipopotamów. Zdaniem naukowców w Kolumbii zwierzęta te szybciej osiągają dojrzałość płciową i odnoszą lepsze sukcesy reprodukcyjne, gdyż nie muszą toczyć walk o terytorium.

Zagrożenie dla ludzi, szansa dla turystyki

Jak podkreślają kolumbijskie media, już kilkukrotnie zgłaszane były przypadki ataków na ludzi w wykonaniu agresywnych hipopotamów. Zwierzęta te mają przejawiać agresję, gdy czują się zagrożone.

Sprawa "hipopotamów Escobara" wywołała w Kolumbii ożywioną dyskusję. Poza zagrożeniami dla ludności i ekosystemu pojawiają się też głosy, że ich obecność pomaga lokalnej gospodarce, stymulując turystykę - dodało radio RCN.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić